Г ЕРБ не успя да събере необходимото мнозинство в Комисията по правни въпроси в парламента, за да прокара предложението си за мажоритарен вот в един тур за Велико Народно събрание.
Против идеята гласува и опозицията, и по-малкият партньор в управляващата коалиция „Обединени патриоти”. Окончателното решение обаче предстои да бъде взето в пленарната зала.
Караянчева: Готвим се за редовни избори
„Не беше изненада. Колегите, с които управляваме заедно и колегите от опозицията заявиха, че няма да ни подкрепят. Оттук насетне ще видим дебатите в зала”, коментира председателят на комисията Ана Александрова резултатите от гласуването.
„Начинът, по който го направиха колегите от ГЕРБ е в противоречие с Конституцията, която предвижда избирателната система за Велико Народно събрание да бъде тази, която се прилага и за обикновено. Нещо, което колегите от ГЕРБ не са съобразили”, аргументира позицията си „против” Християн Митев от „Обединени патриоти”.
БСП пък определи цялата тема като „безотговорен политически финт”. ДПС също се обяви твърдо против идеята.
Михаил Константинов: Не може и предсрочни избори, и машинно гласуване
В началото на днешното заседание на комисията бе повдигнат и въпроса за отсъствието на граждански организации и представители на извънпарламентарната опозиция.
Председателят Ана Александрова оправда това с противоепидемичните мерки, въпреки че в залата имаше представители на ЦИК, „Информационно обслужване”, журналисти и други.
Депутатите потвърдиха решението си гласоподавателите да имат право да избират как да гласуват – машинно или с традиционната хартиена бюлетина. Аргументът е, че ползването на машини значително затруднява някои гласоподаватели, особено по-възрастните. Депутатите не одобриха предложението на ВМРО за отпадането на номерата в бюлетините. Отхвърлиха и всички предложения на ДПС, които включват отпадане на задължителното гласуване и на квадратчето не „подкрепям никого”.
Законопроектът предвижда възможност за машинен вот да има в секциите с над 300 избиратели, а отговорността за закупуването, поддръжката, експлоатацията и съхранението на устройствата да носи изцяло на ЦИК. Именно несъгласна с това, в края на август председателят на изборната комисия Стефка Стоева подаде оставка.
Срокът за номинация на заместник на Стефка Стоева, чиято оставка наскоро парламентът гласува, изтича в 18.00 часа днес. Името на този, който се очаква да я наследи на поста, ще стане ясно едва в края на деня, коментира председателя на Правната комисия и депутат от ГЕРБ Ана Александрова, след гласуването на промените в Изборния кодекс.
Тя определи като спекулация появилата се в публичното пространство информация, че е възможно изборната комисия да оглави оттеглилият се наскоро бивш министър на правосъдието Данаил Кирилов. Александрова бе категорична, че такава възможност не е била обсъждана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!