О тново се наблюдава пренос на прах от Сахара над България. Какво означава това, на какво се дължи и опасно ли е за човешкото здраве, научете повече в следващите редове.
(Видеото е архивно!)
Преносът на сахарски прах е явление, обичайно за България, но все пак може да причини неприятности.
Затова пулмолозите предупреждават – дори здрав човек може да почувства дискомфорт.
„Може да кашля, може да киха, може да му сълзят очите или да зачервеят конюнктивите“, каза пулмологът д-р София Ангелова пред NOVA.
Напоследък в някои части на Европа наблюдаваме нарастване на едно почти апокалиптично явление: пристигането на пустинен прах от Сахара, който покрива всичко в оранжева мъгла. Случва се по-често през последните няколко години и това странно метеорологично събитие направи новинарски заглавия, тъй като в засегнатите райони се появиха предупреждения за качеството на въздуха.
Във връзка с навлизащи в България горещи въздушни маси, наситени с високи количества прах от Сахара, Столичната община предупреждава, че има завишение на фините прахови частици (ФПЧ10), което се отчита в четири от измервателните станции в столицата. Над нормалната средноденонощна норма на ФПЧ10 от 50 µg/m3 са отчетени в "Надежда", "Хиподрума", "Павлово", "Младост". По прогнози на Националния институт по метеорология и хидрология утре в София температурите се очаква да стигнат до 33 градуса.
Имайки предвид тези данни за повишаване на нивата на фини прахови частици във въздуха, Столичната община призовава гражданите да ограничат дейностите на открито. Това би ги предпазило и от жегата в най-горещите часове на денонощието.
Какво причинява тези събития? Какви са опасностите от пустинния прах? Прочетете, за да научите повече.
Сахара: масивна, разнообразна екосистема
Наименувана на арабската дума „ṣaḥrā“ (което означава пустиня), пустинята Сахара е най-голямата гореща пустиня в света, обхващаща 9,2 милиона квадратни километра в северната част на африканския континент. Тя е дом на много видове диви животни и се обитава от около 2 милиона души. Сахара се състои от различни видове терени като солени равнини, планини и долини, но тя, разбира се, е най-известна с огромните си пясъчни пространства. Някои пясъчни дюни в Сахара могат да достигнат височина до 450 метра!
Определен пустинен прах
Помага да разберем какво точно е пустинен прах, за да разберем ефектите, които има върху нашето здраве. Както е определено в проучване от 2019 г., пустинен прах е смес от прахови частици, произхождащи от повърхността на сухи и полусухи региони. В тези райони качеството на почвата е лошо, което означава, че нейните компоненти са съставени предимно от минерали.
Основен принос за увеличаването на нивата на емисиите на прах в пустинята през миналия век е нашият променящ се климат. Повишените глобални температури причиняват разширяване на пустините. Антропогенните практики за използване на земята също допринасят за емисиите на прах от пустинята. Степента, до която използването на земята влияе върху емисиите на прах от пустинята, се обсъжда, но се оценява на между 10 до 50% от причината.
Въздействие върху здравето
Проучване от 2011 г. анализира ефектите от увеличените количества PM10 и PM2,5, дължащи се на пустинния прах, върху ежедневната смъртност в Рим, Италия. Повишените нива на прахови частици от атмосферни събития с пустинен пясък доведоха до повишена смъртност от „естествени, сърдечни, цереброваскуларни и респираторни причини“. Установено е, че увеличението на смъртността е между 2,64 и 12,65% по време на тези атмосферни събития, като най-голямо въздействие има върху сърдечната смъртност.
Прашните бури също са свързани с увеличаване на бактериалното натоварване. Проучване от 2015 г. в Сенегал показа увеличаване на бактериалния менингит в резултат на пустинен прах. Има също така регистрирани примери за „заболяване, свързано с прах“ в други части на света като „треска от долината“, инфекция, открита в пустините на Северна Америка, причинена от вдишване на гъбични спори.
Някои полезни препоръки за защита на вас и вашите близки по време на периоди на пустинен прах са:
- Останете на закрито и затворете вратите и прозорците на дома си
- Ограничете натоварването и дейностите на открито
- Ако трябва да излезете на открито, носете маска, която предпазва носа и устата ви и измийте лицето и косата си, когато се върнете у дома
От НИМХ са категорични, че през пролетните месеци атмосферната циркулация относително често води до увличане на частици от пустинята Сахара, които с юг-югозападен пренос достигат и до нашата страна.
Но как да следим качеството на въздуха.
Ето ТУК можете да следите в реално време прогнозите за атмосферно замърсяване на Националния институт по метеорология и хидрология.
А ТУК прогнозите за пустинен прах.
Ето и няколко графики с прогноза за преноса на сахарски прах над България.
Прогноза за вторник, 11 юни
Прогноза за сряда, 12 юни
Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS-Служба за наблюдение на атмосферата Коперник) осигурява надеждна информация, свързана с качеството на въздуха, слънчевата енергия, парниковите газове и форсинга на климата навсякъде по света.
CAMS е една от шест услуги, които предоставя Коперник. Коперник предоставя информация, основана на спътникови снимки, измервания на място и моделиране. CAMS се осъществява от Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози (ECMWF) от името на Европейската комисия. За да събере всички наблюдения, необходими за създаването на CAMS, ECMWF си сътрудничи с Европейската космическа агенция (ЕКА) и Европейската организация за използване на метеорологични спътници (EUMETSAT), както и с много други организации, предоставящи сателитни и локални наблюдения.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!