П П-ДБ представят проект за промени в Конституцията.
Сред предложенията за промени в Конституцията е 24 май да стане национален празник. Това каза съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
Искаме да изведем културата и писмеността на преден план. Искаме да вкараме идеята, че сме потомци на просветители и с тези промени искаме да покажем, че бъдещето е в науката, каза той.
"Представяме конкретните текстове с изменения в Конституцията, зад които застава ПП-ДБ. С колегите от "Правосъдие за всеки" тези текстове бяха изработени. Те стъпват и на едно по-широко политическо съгласие за едно изменение в Конституцията и се надяваме, че те ще се появят в Държавен вестник", заяви съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов.
ПП-ДБ представят проекта си за конституционни промени
Иванов добави, че тези изменения са в резултат от дългогодишно усилие. "Тези текстове бяха обсъждани на различни нива в парламента с колегите от ГЕРБ и ДПС", съобщи още той.
"Предлагаме 24 май да се нарича Ден на българското слово, просвета и културата, и на кирилицата", каза премиерът акад. Николай Денков, представяйки предложенията на ПП-ДБ за промени в Конституцията.
"Никой от другите празници не променя статута си, те остават официални. В глава 10 на Основния закон, където са описани герб, химн и флаг, трябва да поставим логично и мястото на националния празник", каза Денков.
ПП-ДБ внасят свой проект за промени в Конституцията
"Тази дискусия продължава много години и по различни причини не получи краен резултат. Сега можем да намерим решение в обществото. Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява", каза още той.
Денков посочи, че идеята за промяна на 24 май като празник е била предмет на негов доклад в мандата му като образователен министър, но свалянето на правителството е станало пречка за реализирането ѝ.
Важна стъпка е свързана с мандата на общинските кметове. Редица общини се обезлюдяват, защото кметове държат половината работни места. Иначе регионите не ги чакат добри времена, каза Владислав Панев. Искаме прозрачна местна власт и администрация и това значи, че те няма да са повече "бухалки", а ще осигурят справедливост в икономиката, каза той. По думите му това е начин за просперитет на държавата.
В основата на това усилие стои усещането на обществото, че няма справедливост и ясен път пред България. Следващите шест месеца са шанс да проведем широк обществен дебат какво бъдеще искаме да имаме, в каква държава искаме да живеем и как, стъпвайки на заветите на миналото, не само може да сме равни на другите европейки народи, но и да ги поведем, каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" и министър на финансите Асен Василев.
Много е важно да ползваме тези промени в Конституцията като шанс да проведем дългоотлаган дебат какво бъдеще искаме да имаме, посочи той.
Атанас Атанасов (ДБ), който е и съпредседател на ПГ на ПП-ДБ заяви, че промените в Конституцията може би ще се превърнат в основна задача на това НС. Хората живеят с усещането, че законът не се прилага еднакво за всички, искаме този дефицит да бъде отстранен, каза той.
Велислав Величков заяви, че от инициативата „Правосъдие за всеки“ подкрепят текстовете. По думите му, ако промените бъдат гласувани, то във ВСС ще има представители на адвокатурата, на Съюза на юристите и неправителствените организации.
На форума присъстват премиерът акад. Николай Денков, министърът на правосъдието Атанас Славов, министърът на финансите Асен Василев, Христо Иванов, Кирил Петков, Атанас Атанасов и Владислав Панев. Има представители и на инициативата "Правосъдие за всеки".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!