"Недопустим е езикът, който използват, ние сме на мнение, че споразумението, което беше сключено на база Френското предложение е добро, въпреки критиките, които понесохме към онзи момент, изцяло политически мотивирани. В момента интересите на България са абсолютно защитени".
Това каза в парламента Лена Бориславова, народен представител от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) по повод думите на вицепремиера и министър на транспорта на Република Северна Македония (РСМ) Александър Николоски в телевизионно интервю.
В него той критикува липсата на държавното знаме на РСМ по време на неформалната среща у нас между президентите Румен Радев и Гордана Силяновска-Давкова.
Скандално изказване за българите от дясната ръка на Мицкоски
Думите на Николоски предизвикаха реакциите на българските институции и политиците в парламента още вчера.
Бориславова допълни, че колегите от РСМ по вътрешнополитически причини отклоняват народа си от европейския му път.
Лена Бориславова и Надежда Йорданова от "Продължаваме промяната - Демократична България" коментираха и искането за освобождаване на Антон Славчев като изпълняващ функциите на председател на Комисията за противодействие на корупцията и на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Точката е предвидена в днешната програмата за работа на депутатите.
Те заявиха, че очакват "грозни сцени в пленарна зала и аргументи за конфликт на интереси".
"Ние настояваме Антон Славчев да бъде освободен като председател на антикорупционната комисия, понеже с дейността си е доказал, че опъва чадър над определени лица, а когато е необходимо, го свива", заяви Лена Бориславова. Тя даде пример с Румен Гайтански и ощетяването на държавния бюджет със 150 млн. лв., както и с отстраняването на Андрей Гюров като подуправител на БНБ.
"Очакваме в зала да има грозни сцени в опит да се защити оставането на Антон Славчев като председател на комисията и да се хвърли сянка върху лицата, които са подписали искането за освобождаването му", добави Бориславова.
Надежда Йорданова коментира, че очакват аргументи за конфликт на интереси между част от колегите, които са подписали сигнала, защото "видите ли, имало проверки срещу тях от Антикорупционната комисия. Нека да покажем абсурдността на този аргумент. Ако той би бил правилен, това би означавало, че комисията може да образува проверки срещу всички 240 народни представители и на практика да попречи на Народното събрание да изпълнява своите правомощия – това е абсурдно", коментира Йорданова.
Според нея няма проблем, да бъде избран друг човек за временно изпълняващ функциите на председател.
Лена Бориславова бе категорична, че работата на комисията, ако отпадне г-н Славчев, няма да бъде блокирана.
"За да има истинска антикорупционна комисия трябва да бъдат приети правилата за избор на ново ръководство. Правила, които ние сме внесли в три поредни народни събрания и те се бавят от председателите на комисиите и председателя на НС. В момента правилата за избор на председател на антикорупционната комисия са одобрени от Европейската комисия, даващи гаранции за независимо ръководство. Те дори не са разпределени по комисии. Това означава, че в пълно нарушение на правилата, председателката на парламента Рая Назарян отказва да даде ход на тези правила да бъдат разгледани", заяви Бориславова.
(Във видеото: Скопие извика българския посланик за обяснения заради знамето на Северна Македония)
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!