Д нес решихме проблема на хората, които имат дефинитивна увреда. Това каза в изявление след извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, цитиран от Агенция „Фокус“.
С промените повече хора с трайни увреждания ще получават пожизнен ТЕЛК.
Хората, които са с дефинитивни и необратими увреждания, няма да се освидетелстват пред ТЕЛК на всеки три години и ще получават пожизнено процент намалена работоспособност.
"Най-важният момент в това изменение е даването на право на хората, които са с дефинитивни и необратими увреждания, да получат решение пожизнено. Да не се налага, както е сега, на всеки три години да се явяват за освидетелстване за заболявания, които те ще носят до края на живота си", уточни той.
Д-р Кацаров посочи, че в Наредбата за медицинската експертиза има и други изменения,
свързани с прилагането на международни договори, с болнични листа, когато хората се поставят под карантина и др. Той изтъкна, че с приемането на промените в наредбата се слага край на „брадясал проблем“, който съществува вече повече от десетилетие.
"Стана в кратки срокове, бързо бяха направени тези неща.
Имаме готов проект на наредба, който се надявам утре да мога да внеса в Министерския съвет и да приключим с решаването на този проблем. Това изменение в наредбата ще реши проблемите на хората, които имат дефинитивни и необратими увреждания, но това не е дефинитивно и необратимо решение на проблемите на медицинската експертиза", допълни служебният министър.
Д-р Кацаров обясни, че истинското решение на проблемите с медицинската експертиза
изисква изцяло нов подход и сериозна реформа, за която е необходимо изменение в закона и съответно действащ парламент.
Служебният министър увери, че изменението в наредбата няма да доведе до увеличаване на разходите на НОИ.
В същото време представителите на синдикатите в Националния съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/ не подкрепиха предложените
промени в Наредбата за медицинската експертиза. По-рано днес НСТС заседава извънредно по предложенията за промени в нормативните текстове и не постигна консенсус. От синдикатите изразиха мнение, че документите, които е трябвало да разгледат преди заседанието на НСТС, са им били представени твърде късно и не са имали възможността подробно да ги обсъдят, предаде БТА.
Не смятам, че препоръките на омбудсмана са повод правителството да действа моментално,
каза Ася Гонева от КНСБ. Преди дни омбудсманът поиска облекчен режим за ТЕЛК за хората с необратими увреждания. За службите за трудова медицина Гонева изрази мнение, че "трябва да престанат да бъдат кутийки за изсмукване на печалби". По думите ѝ в България няма нито един човек, освидетелстван за професионално заболяване. Темата за професионалните заболявания е политически въпрос, държавата би трябвало да се намеси, допълни тя.
Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" също посочи, че късно са получили предложенията за промени. Григорова изрази мнение, че трябва да се регулира цената на ПСР теста за коронавирусната инфекция, тъй като "нерегулирането на свободния пазар позволява да се правят огромни печалби от лаборатории, което е за сметка на домакинските бюджети". Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази подкрепа за предложенията, но подчерта, че не приключва необходимостта от реформа в медицинската и трудовата експертиза, тъй като е архаична и не е в полза на хората. Системата на НЕЛК и ТЕЛК трябва да се закрие и да се създаде друга, полезна за хората, добави Велев.
Мария Минчева от Българска стопанска камара изрази мнение, че проектът за промени предлага решение на проблеми, с които години наред се сблъсквали хората и апелира за същностен дебат. Представителите на работодателските организации, на Съюза за стопанска инициатива, на КРИБ също подкрепиха предложенията и бяха единодушни за нуждата от бъдеща реформа в системата.
Важна промяна за ТЕЛК решенията
Удължават изтичащите решения на ТЕЛК и НЕЛК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!