Г олемият горски пожар край Чепеларе е локализиран, продължава гасенето на тлеещите огнища, заяви пред БТА инж. Здравко Бакалов, директор на Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП) в Смолян. В потушаването на огнената стихия и днес се включват два военни хеликоптера от авиобаза Крумово.
Военни хеликоптери гасят и днес пожара в Родопите
Над 1000 декара са опожарените горски площи, според данни от ЮЦДП. При справянето с вилнеещия четвърти ден пожар над чепеларското село Хвойна не са установени следи нито от незаконен дърводобив, нито от сечи в горския масив, до който няма пътища, допълни инж. Бакалов. Според него трудността при гасенето на пожара е вследствие както на липсата на пътен достъп, така и от натрупани количества смола по възрастните дървета, тъй като до 1995 г. в гората е извършван смолодобив.
Екипите от пожарникари, горски служители и доброволци ще гасят днес останалите пламтящи и тлеещи огнища в периферията и в центъра на пожара. Тежка верижна техника на ЮЦДП продължава да прокарва просеки до горящите зони и минерализовани ивици срещу разпространението на огъня. Няма опасност за разпространение на пламъците към най-близките населени места – селата Хвойна и Студенец, категорични са от ЮЦДП.
Заради големия пожар: Обявиха частично бедствено положение в Чепеларе
Хеликоптери Ми-17 и AS 532 AL Cougar ще извършват и днес гасене на огъня от въздуха. От 18 до 30 август Военновъздушните сили (ВВС) участваха в потушаването на 7 пожара в страната, включително и в овладяване на огнената стихия край Чепеларе, според информация от Министерството на отбраната. Екипажите на хеликоптерите прекараха общо над 50 часа във въздуха, като в някои от дните военнослужещите са достигали до 10 часа, уточняват от пресцентъра на МО. За потушаване на огъня над засегнатите райони са изсипани над 500 тона вода. По-голямата част от задачите е изпълнена при трудни и опасни условия: над силно пресечен релеф, при високи температури, задимяване, пулсиращ вятър и силна турбуленция. Въпреки тежките условия и широкия фронт на пожарите, екипажите на вертолетите се справиха успешно със задачите, допълват от пресцентъра на МО.
Тежкият и гъст дим, извил се в района на пожара над Хвойна, се обяснява с количествата смола, останали в гората отпреди десетилетия, когато е извършван смолодобив. Наличието на площадки с натрупана смола при по-възрастните дървета в боровата гора е сред причините и за по-продължително горене, което не може да се изгаси с поливане с вода, обясняват от ЮЦДП. Огненото бедствие над Хвойна според инж. Бакалов напомня за пожара при Югово през август 2021 г., при който също е имало останали количества от смолодобив в гората.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!