М инистерският съвет прие изменение и допълнение на тарифата за таксите, които се събират в системата на предучилищното и училищното образование, продиктувано от настъпили изменения в нормативната уредба, както и от значителни промени в икономическата обстановка в страната. Това съобщи правителствената пресслужба.
С последните изменения и допълнения на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) се предостави възможност за целите на кандидатстването във висше училище зрелостници или лица, притежаващи диплома за средно образование, по свое желание еднократно в рамките на учебната година на завършването си или на следващата учебна година да положат изпит по реда на държавните зрелостни изпити по учебен предмет, по който вече са положили успешно държавен зрелостен изпит. С посочените изменения в ЗПУО, приети от Народното събрание, се предвиди за полагане на този изпит да бъде събирана такса в размер, определен с тарифа на Министерския съвет.
С постановлението се регламентира тази такса да бъде в размер на 35 лв. По този начин ще се осигурят средства за дейностите по организиране на изпита, който ще е свързан с придобиване на средно образование, но се полага при условията и по реда на държавните зрелостни изпити.
Заедно с това с постановлението се актуализират и таксите в системата на предучилищното и училищното образование, които не са променяни от 2017 г. Те са индексирани на база инфлационните процеси в страната, съгласно официалните данни на НСИ. Актуализацията ще покрие само частично реалните разходи за предоставените услуги, като е избран този максимално благоприятен за заинтересованите страни подход.
С друго решение на служебното правителство от днес се разширява дейността на постоянната междуведомствена комисия за образователна дейност сред българите в чужбина.
Постоянната междуведомствена комисия, която организира образователната дейност сред българите в чужбина, ще координира и политиката на българската държава по отношение на приема в български висши училища и на граждани на Република Северна Македония, реши правителството.
Един от основните аспекти на националната политика спрямо българите в чужбина е тяхната образователна интеграция. С решението се разширява дейността на действащата досега междуведомствена комисия, като по тази начин се увеличава ангажираността на държавата към надграждане на целенасочената политика за осигуряване на достъпно, всеобхватно и качествено образование.
Председател на комисията е министърът на образованието и науката или оправомощено от него длъжностно лице. В комисията има представители на МОН, на МФ, МВнР, МВР, на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, както и на Съвета на ректорите на висшите училища.
Зрелостниците ще могат да се явят повторно на изпит за оценка
Министерският съвет одобри и 327 780 лв. за стипендии на ученици с изявени дарби от държавни, общински и частни училища. Със средствата се осигурява финансово стимулиране на 304 ученици от общински образователни институции, на седем на деца от частни училища и на 105 на талантливи ученици от държавни училища. Това съобщи правителствената пресслужба.
Подкрепата се осъществява съгласно Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби през 2024 г., която е приета с постановление на Министерския съвет.
Финансирането е в резултат на постъпили искания за четвъртото тримесечие на 2023 г. На 43 общини ще бъдат преведени общо 225 585 лв. за изплащане на стипендии на ученици от общински училища. За учениците от седемте частни училища в София, Добрич и Русе се отпускат 4860 лв., а по бюджета на Министерството на образованието и науката (МОН) за изплащане на стипендии на ученици от държавни училища са преведени 97 335 лв.
Приетото постановление не води до въздействие върху държавния бюджет, тъй като необходимите средства са в рамките на разчетените за тази дейност в централния бюджет за 2024 г.
Омбудсманът с предложение: Зрелостниците да получат втори шанс на матурата
Припомняме, че Министерският съвет на заседанието си на 8 май т.г. прие постановление за приемане на Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2024 г.
С приемането на програмата се постига необходимото конкретизиране на мерките и уточняване на списъка на националните и международните конкурси, олимпиади и състезания, за които са осигурени финансови средства за 2024 г. съгласно Наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби.
Програмата предвижда насърчаване на творческите, научните и спортните заложби, и потребностите на деца с изявени дарби в областта на изкуството и науката, класирани на първо, второ или трето място на конкурс, олимпиада или състезание на национално или международно равнище, или спечелили златен, сребърен или бронзов медал на международна олимпиада, конкурс или състезание в областта на науката. В областта на спорта - на първо, второ и трето място на олимпийски игри, световно първенство, европейско първенство, балканско първенство или на първо място на финали на държавно индивидуално първенство или ученически игри чрез еднократно финансово подпомагане в размер до 195 лева и чрез едногодишни стипендии в размер на 135 лева месечно.
*Видеото е архивно: Защо учениците показват незадоволителни резултати на матурите?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!