Р айонна прокуратура – Горна Оряховица е повдигнала обвинение на жената, която нападна фелдшер от Спешната помощ. Това съобщиха от пресцентъра на Апелативна прокуратура - Велико Търново, цитирани от "Фокус".
Обвинението е за причиняване на лека телесна повреда на медицински специалист при изпълнение на службата му. Предвиденото наказание е лишаване от свобода до 3 години.
Предвид чистото съдебно минало на обвиняемото лице е задължително приложението на чл. 78А от НК, който изисква замяна на наказанието лишаване от свобода с административно наказание - глоба от 1 000 до 5 000 лв. След предявяване на обвинението и разпит по него, бързото производство незабавно ще бъде внесено в РС - Горна Оряховица за решаване, се казва в съобщението на прокуратурата.
По-рано днес
Протест и заплахи за колективна оставка в болницата в Горна Оряховица. Всичко това се случва, след като фелдшерът Наталия Армянова беше нападната от майката на 5-месечно бебе, докато подготвяла документи за транспортирането му до болницата във Велико Търново.
35-годишната жена ударила здравната работничка през лицето с телефона си. Фелдшерът е взела решение и напуска системата на здравеопазването.
За пореден път: нови нападения над медици
"Преди 2 години бях ударена с юмрук от пациентка. Жената, която ме нападна, беше осъдена. Аз продължавам да работя. Всеки има право да прецени дали ще остане на работното си място, или не”, каза в ефира на "Здравей, България” д-р Петя Стоименова. Според нея трябва да има промени в закона, за да не се стига до подобни случаи.
"Колективната оставка се обсъжда. Но това не е решение на проблема. Това е акт на отчаяние от страна на колегите. Подобни случаи на агресия върху медици се случват почти на всеки час”, заяви началникът на Спешна помощ – Горна Оряховица Виолета Пашова.
И тази нощ в Спешната помощ в Горна Оряховица е имало случай на агресия. "През нощта пациенти блъскат вратата и чупят ключа вътре.Такива хора нямат обща култура. Те идват тук да търсят помощ, а същевременно проявяват агресия. Освен това е имало пиян човек, който се е опитал да направи опит за самоубийство. Той се е опитал да си среже вените с тъпата страна на ножа. Все пак той има порезни рани”, разказаха още медиците от Спешна помощ – Горна Оряховица.
В края на седмицата ще стане ясно дали ще има колективна оставка на екипа.
Българският лекарски съюз заяви позицията си по въпроса
Важно е да бъде създаден работещ механизъм, който да защити лекарите на работното им място, за да може спокойно да изпълняват задълженията си. Това съобщиха от Български лекарски съюз по повод нападнатите медицински лица в МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов“ - Велико Търнова и Спешна помощ - Горна Оряховица.
(Само няколко часа след случая с Наталия Армянова, по-късно се случва и втора проява на агресия срещу лекари. В центъра по хемодиализа на великотърновската болница роднини на пациентка, чието състояние се влошило, отправили смъртни заплахи срещу медиците
"Имаше отвън реплики "Вие я убихте. Хайде, сега я спасявайте, защото ако не я спасите – няма да излезете живи оттук”, разказва д-р Сибила Маринова – началник на ОАРИЛ, цитирана от NOVA. Жената починала от бъбречна недостатъчност, а ситуацията е овладяна след намесата на полицията.)
От Българския лекарски съюз посочиха, че изразяват безпрекословната си подкрепа
както към д-р Сибила Маринова, нейния екип и всички медици, работещи в МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов“ - Велико Търнова, така и към Наталия Армянова - фелдшер в Спешна помощ - Горна Оряховица, продължават в съобщението си от организацията.
Съсловната организация осъжда всяка форма на физическа и вербална агресия над медицински лица. "Случилото се с фелдшер Армянова, с д-р Маринова и нейният екип е поредната проява на осъдително и неприемливо отношение към представители на лекарското съсловие. Недопустимо е медиците да стават заложници на собственото си призвание и докато се борят да спасят поредния човешки живот, да бъдат принуждавани да защитават своя собствен", посочиха от Българския лекарски съюз.
Според тях е важно да бъде създаден работещ механизъм, който да защити лекарите на работното им място, за да може спокойно да изпълняват задълженията си.
"Необходими са цялостни действия към превенция на агресията в лечебните заведения, защото там не е мястото за саморазправа и насилие. Български лекарския съюз е готов да предприеме всички възможни действия в тази посока и ще направи всичко по силите си, за да се увери, че законовият инструментариум ще сложи край на това грубо и неоправдано отношение към всички медицински лица.
Всеки от нас трябва да осъзнае жертвоготовността на представителите на медицинското съсловие и да уважава ежедневните грижи, които те полагат за пациентите, трудейки се неуморно и изпълнявайки задълженията си професионално, дори и в трудните условия на работа, в които са поставени", казват още от Българския лекарски съюз. Те апелират хората да бъдат по-човечни един към друг и да оценяват труда на ближния.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!