Б ившият зам.-министър на икономиката Александър Манолев и Ана Димитрова са привлечени като обвиняеми за престъпление, засягащо финансовите интереси на ЕС, съобщиха от прокуратурата.
Според държавното обвинение двамата са извършили измами с европейски пари в периода от началото на януари 2013 г. до 14.10.2015 г. в София, Сандански и Благоевград,
Манолев е действал като подбудител и помагач, а Димитрова в качеството ѝ на търговец чрез ЕТ „Агротрейд - Ана Димитрова” е била извършител.
Те са представили пред Държавен фонд „Земеделие”, областната дирекция „Земеделие” в Благоевград и дирекция „Оторизация на плащанията по прилагане на мерките за развитие на селските райони” неверни сведения.
Това е станало в заявление за подпомагане за изграждане на жилищна сграда за гости в местността „Чинар куши” в землището на град Сандански.
Неверните сведения са представени, за да получи търговецът - ЕТ „Агротрейд - Ана Димитрова” средства от фондове, принадлежащи на ЕС – „Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони – Европа инвестира в селските райони” в размер на 391 160 лева.
На Ана Димитрова е наложена мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 2 000 лева, а на Александър Манолев, в размер на 100 000 лева.
Продължават действията по събиране на доказателства, разпити на свидетели и назначаване на експертизи.
От ДФЗ са изискани и получени и всички други заявления за директни плащания от ЕТ „Агротрейд - Ана Димитрова”, финансирани със средства на Европейския съюз. Получените субсидии, както и декларираните данни по тях също са предмет на разследване.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова обясни, че Манолев и Димитрова са отказали да дават обяснения и допълни, че това е тяхно право. „Отказал е Манолев да му бъде направена криминалистическа регистрация. Отказал е да попълни, каквато иначе декларация всички обвиняеми лица попълват, за имотно състояние. Помолил е да направи справка и едва тогава да я попълни. Прокуратурата междувременно е събрала необходимите документи и информация. Изискали сме и сме получили справка от имотния и от търговския регистър“, уточни още прокурорът. „Към този момент е изготвена частична експертиза на подписи и почерк на част от документите. В голяма част от документите, които са били прегледани от вещите лица, подписът не е положен от Ана Димитрова“, допълни Арнаудова.
По думите ѝ в деня, в който прокуратурата е обявила начало на проверката, в Община Сандански са постъпили общо 20 справки-декларации за имота за три поредни години. „Изготвили сме там експертиза – нито една от 20-те справки-декларации не е подписана от Ана Димитрова“, заяви тя. В същия ден е платен и данъкът за къщата за гости за целия период от 2013 г. насам, когато е регистрирана фирмата.
„От Общината не получаваме съдействие. Длъжностните лица в тази Община не съдействат на разследването, изразяващо се основно в неспомняне на това кой е донесъл справката – декларация, включително кой е платил данъка. Окръжната прокуратура изиска веднага цялото видеонаблюдение, което е било осъществено от общината. Отговорът, който получи Окръжната прокуратура е, че за видеонаблюдението отговаря едно единствено лице, което не е на работа, така че ако обичаме да изискаме дисковете и записите след 30 април“, допълни Арнаудова. Тя посочи, че след такъв отговор от страна на Общината веднага е изпратен екип на място, който е поискал да изземе тези видеозаписи и тогава прокуратурата е получила съдействието на Общината и служителите са предали доброволно записа. Арнаудова допълни, че ако се наложи пак ще влязат в Пбщината дори и при тяхна съпротива.
По думите ѝ подадените документи за отпускането на средствата от ЕС целят да се създаде вид на търговец, че развива земеделска и туристическа дейност, но нито едно от обстоятелствата не отговаря на истината. На въпрос дали в продължение на години са готвени, Арнаудова посочи, че това е било дълъг процес. „Започнало е още от 2013 г., когато се регистрира едноличният търговец. Документът, който е послужил като едно от основанията, за да се отпусне такова финансиране, е сключеният договор за наем на лозови насаждения, като Александър Манолев е предоставил 9,7 дка лозови насаждения на Ана Димитрова. Самата Ана Димитрова, когато беше разпитвана като свидетел, заяви, че дори не знае точно как се отглеждат лозовите насаждения. Споменава името на човек, когото иначе не познава, но той се грижел за това. Всички тези доказателства, които в момента ние събираме, сочат на категоричен извод, че действителното намерение, дейност всъщност е задоволяване на лични нужди на Александър Манолев“, допълни още Арнаудова. По думите ѝ не е открит дневника и регистъра за гости. „Призовавам всички, които са посетили тази къща, да дойдат и да бъдат разпитани. Информацията, с която разполагаме и обемът от доказателства към този момент, сочат, че тази къща е била използвана единствено и само от Александър Манолев и неговото семейство“, обясни още говорителят на главния прокурор.
Ето и позицията на бившия заместник-министър:
"Радвам се, че се стига до дело. Мисля, че това е най-добрият начин да се видят всички доказателства и да се прецени дали имам някаква вина. Защото, ако всичко беше свършило с една проверка, щеше да остане съмнение в обществото дали компетентните органи са направили всичко по темата. Сега пред очите на всички ще се разгледат и видят доказателствата. Вярвам, че съдът ще вземе безпристрастно решение на основата на тях, а не на база медийни внушения. Уверен съм, че с времето ще се види каква е истината, надявам се и тогава медийният интерес да е толкова голям колкото в момента.
Имам собствено мнение за всичко, което се изнася по случая, но ще се въздържа да коментирам, особено когато вече има и дело и всичко, което се каже може да се разглежда и в заседателната зала.
И още една новина за мен от последните минути - наложена ми е гаранция в размер на 100 хил. лв. Нямам обяснение за нейния размер, опитвам се да премълча всички коментари как и защо се определя тя и всякакви аналогии с други, много по-тежки дела, на които сме свидетели. Ще я обжалвам, надявам се разума да надделее".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!