С лужители на храм-паметника „Св. Ал. Невски” си спомнят за патриарх Неофит. Духовният отец често служеше там. Звънарят и хорист Неда Диманова, диригентът на хора при храм-паметника „Св. Ал. Невски” Георги Еленков и хористът и богослов Божидар Петров са познавали лично патриарха, предава NOVA.
„Много е тъжно, когато трябва да биеш камбаните по такъв повод. Спомням се с каква радост се качих, за да оповестя избора на Негово Светейшество”, призна Неда Диманова. „Той не разговаряше с хората току-тъй. Всичко беше контакт – гледаш го в очите и виждаш, дори да мълчи, любовта и благостта му”, допълни звънарят на „Св. Александър Невски”.
Божидар Петров е бил студент на дядо Неофит. „Той владееше цялата аудитория по един неземен начин”, спомня си богословът.
Вторият диригент на патриаршеския хор Георги Еленков сподели, че патриархът никога не е пропускал да поздрави хората и е разбирал от църковна музика.
„В обръщението на Католическата епископска конференция към опечалената Българска православна църква се говори за братската християнска любов, която патриарх Неофит даде като свидетелство в отношенията. Логично е братята, макар и да са различни помежду си, да са единни и да имат общ Отец, който е Бог", коментира отец Димитър Димитров.
„Ние живеем в момента в постното време, тази година за нас Великден е доста по-рано. Всеки петък извършваме традиционния Кръстен път, който е едно размишление върху страданието на Христа, вървейки с кръста към Голгота. И вчера вечерта имахме една специална мисъл върху покойния патриарх Неофит, казвайки, че завърши неговия кръстен път в едно двояко значение. От една страна, като негово пастирско служение като глава на Православната църква в България, и от друга страна като неговата лична драма, тази на физическото страдание, което беше в неговите последни месеци на живот, като едно истинско страдание, което допринася, както казва апостол Павел, към страданията на Христа”, заяви отец Димитър Димитров.
„Имах благодатта на няколко пъти да се срещна с негово светейшество. Естествено първият път остава най-силният в сърцето. Това е през далечната 1999 г., когато бях семинарист в Рим. Поводът, по който стана тази среща – когато българската делегация посещава вечния град и гроба на свети Кирил в базиликата „Сан Клементе". Спомням си обаятелната му личност и особено този толкова ведър и темпераментен глас, който провъзгласи химна „Върви народе възродени”. Това е спомен, който ще остане завинаги в сърцето ми”, разказа отец Димитър Димитров.
Патриарх Неофит беше много тактичен и деликатен човек. Въпреки че ранговете ни са много различни, отношенията ни бяха чисто човешки, а не като от началник към подчинен. Много прощаваше, така че нека да се опитаме в седмицата на прошката преди Великите пости, когато си отиде той, ние също да прощаваме с отворени сърца. Това каза за "Събуди се" протодякон Любомир Братоев.
"Веднъж по време на служба бях с по-дълга коса, бях я разпуснал и след нея заедно с патриарха тръгнахме от катедралата към синодалната палата. За да се кача на мотора си, си сплетох косата отзад, а той ми каза, че ми е по-добре така. Не му беше допадало, че съм със спусната коса, но тактично ми показа как е по-добре", сподели той.
"Много пъти съм имал възможност да общувам с него, скърбя за като за близък човек. Стана ми много мъчно, че не е сред нас вече. За първи път го видях когато станах дякон на ортодоксалната ни църква в Берлин. Тогава бях още цивилен, прие ме като гражданин. Представих се и той грейна, сякаш е видял скъп приятел, оттам тръгна близката ни връзка", спомня си духовникът.
Патриархът беше мъдър, умерен, балансиран човек, който знаеше как да се държи и какво е важно за църквата. Това заяви игуменът на Руенския манастир йеромонах Йоан.
„Познавах го от времето, когато стана патриарх. Когато имахме трудности, той заставаше зад нас и ни подкрепяше. В тези лични срещи, които имахме при него в Митрополията, той беше изключително спокоен, създаваше атмосфера на спокойствие, човек, който нямаше да вземе прибързани решения”, коментира йеромонах Йоан.
Любчо Караджов познавал патриарх Неофит от 1992 г. „Знаеше, че подреждаме черкви в Югозападна България и винаги ме питаше как са храмовете. Винаги топъл, с топъл характер и усмивка”, коментира Любчо Караджов.
Вселенският патриарх Вартоломей пристигна в храм-паметника "Свети Александър Невски", за да отдаде почит на патриарх Неофит.
"Дойдохме да почетем за последен път Неофит. Той беше наш любим брат. Молим се на Бога за упокоение на душата му и за избирането на негов приемник, който ще бъде духовен отец на всички българи", каза вселенският патриарх.
„Всички скърбим, това е голяма загуба. Патриарх Неофит беше истински свещеник! Голям приятел на Русия. Нашата църква скърби заедно с българите и българския народ“. Това заяви посланикът на Русия у нас Елеонора Митрофанова, която пристигна в храм-паметника „Свети Александър Невски“, за да отдаде почит на Негово Светейшество.
Тя посочи, че патриархът на Русия и Москва Кирил няма да може да присъства на погребението на Неофит. „Първо, никой не е поканил патриарх Кирил. В момента той се среща със сръбския патриарх и имат общи мероприятия. Ще присъства представител на патриарха – митрополит Западноевропейски Нестор. Той вече е тук“, заяви посланик Митрофанова.
Руският посланик определи като огромна провокация присъствието на украинския духовен лидер Епифаний. „Това не е просто напрежение, а огромна провокация и спрямо Българската църква включително. Тяхната църква не е призната от Българската“, подчерта Митрофанова.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!