Н а местните избори наесен последно ще гласуваме с хартиени бюлетини, очакванията са след това да бъде въведен машинен вот.
Парламентът приема днес с остри спорове и скандали промени в Изборния кодекс. Машинното гласуване противопостави най-вече БСП и ГЕРБ, дебатите продължиха часове наред. Към досегашната разпоредба - "в избирателната секция избирателят може по свой избор да гласува с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване "- бе добавено, "ако секцията е определена за машинно гласуване".
Скандал в НС за Изборния кодекс, БСП напусна
Депутатите решиха, че машинно гласуване не се произвежда в избирателни секции с по-малко от 300 избиратели, както и при гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, в избирателни секции на плавателни съдове под българско знаме и в избирателни секции извън страната.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова припомни, че машинното гласуване е въведено експериментално през 2014 г. с пътна карта през 2019 г. да има такова във всяка изборна секция. Вместо това, коментира тя, сме свидетели това постижение на българското законодателство да бъде отменено и то при положение, че има предвидени пари за машини. Има отделени 50 млн лв. за машинно гласуване, включи се колегата й Георги Свиленски. Нинова поиска, ако бъдат приети поправките, президентът да наложи вето, и заяви, че ПГ на левицата ще атакува текстовете пред КС.
Този метод за гласуване /машинното/ губи все повече доверие в Европа, то се компрометира, посочи председателят на правната комисия Данаил Кирилов.
Притеснително е внушението, че вотът ще бъде фалшифициран - той не е минал, отговори Тома Биков от ГЕРБ и подчерта, че, когато доверието в изборите бива нарушавано, тогава демокрацията изчезва, институциите са нелегитимни, обществото изпада в хаос.Това, което правите без никакви доказателства, почти граничи с атака срещу демократичния ред в страната, заяви той. Депутатът от управляващото мнозинство добави, че БСП губи избори, не защото те се фалшифицират, а просто защото хората не ги харесват.
Остава забраната за оповестяване на социологически резултати в изборния ден. Мнозинството отхвърли предложението на ГЕРБ да отпадне текстът в Изборния кодекс /ИК/, според който резултатите от социологическите проучвания се оповестяват след 20.00 ч. Оповестяването е факт и сега, ако има официален регламент, агенциите ще излизат с имената си и ще застават зад фактите, които съобщават, защити идеята си вносителят.
ДПС настояваше и за право да се агитира на друг език. Предложението в случаите, когато кампанията се води на друг език, да се осигурява превод на български език, беотхвърлено, въпреки че Хамид Хамид от ДПС обърна внимание, че това е гореща препоръка на Европа и предупреди управляващите да не се учудват, ако и тази година не отпадне мониторингът на страната ни.
Спорове породи и предложението на ДПС за повишаване прага на преференциалния вот. Новият текст предвижда, че за да може кандидат от партийна листа да измести друг, трябва да има толкова получени преференции, които са нужни за избора на един депутат, евродепутат или общински съветник. Така сметките показват, че за пренареждане на листата за евродепутати например, един кандидат трябва да събере повече 100 хил. гласа.
Срещу промяната се обявиха от БСП с аргумента, че с нея преференциалното гласуване на практика се обезсмисля. Според левицата за това е постигната и сделка между ГЕРБ, ДПС и „Обединени патриоти“. Патриотите обаче не бяха единни по темата - от ВМРО се обявиха против промените, а според Искрен Веселинов обсъждането им се е превърнало в „гвоздея на днешната програма“. От партията на Каракачанов дори призоваха за въвеждане на вето от президента върху гласуваните текстове.
Изцяло срещу преференцията се обявиха от ДПС, които са и вносители на предложението. „Преференцията се доказа не като гласуване за личности, а като най-ярката форма на контролиран вот. ДПС от първия ден на въвеждането на преференцията беше против. На всяко гласуване сме предлагали да отпадне“, припомни Йордан Цонев. „Никаква сделка с ГЕРБ, най-малко с националистите“, отрече той обвиненията на БСП и призова: „ДПС да не ви е дъвка в устата“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!