Д епозитите са сред най-предпочитаните начини за пестене на пари в България. Те са харесвани заради сигурността, предвидимостта на допълнителната доходност и обезпечението, което Фондът за гарантиране на банковите влогове осигурява.
Последните динамични години накараха банките да прекратят учредяването на срочни депозити, но в момента отново се наблюдава раздвижване и хората имат възможност да получат дори до 2% лихва по вложенията си в някои банки. Ето и повече подробности:
Защо срочен влог?
Срочният влог, за разлика от стандартния депозит, дава по-висока лихва на вложителите заради ангажимента им да не теглят парите си за определен срок.
Това дава възможност на банката да разполага с тези средства и да ги инвестира с цел печалба. Една част от печалбата се връща под формата на лихва към вложителя.
Спазването на срока е важно и за вложителя, защото само така той ще може да получи договорената лихва. В противен случай - ако се наложи предсрочно закриване на срочния влог, лихвата се губи, а понякога се начисляват и наказателни лихви от страна на банката.
За какъв срок да е влогът?
Правилото при срочните влогове е ясно - за колкото по-дълъг период е влогът, толкова по-висока лихва се начислява. В момента лихвените нива са в порядъка на 2% за влоговете с максимална дължина от 10 години, показва проверката на условията в Bigbank.
Минималният срок за влог в тази дигитална банка е 1 месец, а максималният - 120 месеца. Размерът на лихвата се увеличава с удължаване на периода.
Когато избирате срок на влога си, е хубаво да прецените добре колко дълго може да се справите без тези вложени средства. За ваше спокойствие е разумно да имате отделен „авариен фонд“, към който да посегнете в случай на нужда, а срочният влог да остане непокътнат.
Обикновено в срочни влогове се превръщат натрупани вече средства или такива, получени „накуп“ - бонуси, наследства, пари от продажба на имоти и т.н.
Кога се получава лихвата?
Най-често задаваният въпрос е кога е падежът на срочния влог или кога се получава лихвата.
Обикновено падежът е в края на периода. Ако влогът е за 6 месеца, лихвата се начислява в последния ден на тези 6 месеца.
По-гъвкавите банки като Bigbank дават възможност на клиентите си да избират на какъв период да получават лихвата си - месечно, годишно или в края на периода.
Ако се избере месечно плащане на лихвата, лихвеният процент ще е по-нисък, но човек ще разполага след още 30 дни с определена сума. Най-висока е лихвата, когато се избере максимален срок на депозита и падеж в края на периода, например 120 месеца.
Коя да е банката?
Последните две години обърнаха представите за „модерна банка“. Сега вече е важно банката да е отворена 24/7, да предлага гъвкави условия на клиентите си, да се съобразява с техните нужди и да е… в телефона.
Добре разработеното онлайн банкиране - от плащане на сметки до откриване на срочен депозит или теглене на кредит, се превърна в изискване номер 1 на модерния потребител на банкови услуги.
Така мислят и от естонската Bigbank, която вече оперира и у нас. Специализира в кредитиране на физически лица в Естония, Латвия, Литва, Финландия, Швеция и България, както и предлага депозитни продукти в Германия, Австрия и Нидерландия.
Обслужването е изцяло дигитално, като единственото условие е да имате изтеглено приложението Evrotrust за електронен подпис. След това създаването на срочния влог с възможност за лихва до 2% ще отнеме само няколко минути.
Всички влогове в Bigbank до 200 хиляди лева са гарантирани от естонския фонд за гарантиране на влоговете.
Повече за видовете срочни депозити, както и калкулатор на лихвения процент може да видите на сайта Bigbank.bg.