П ромени в месечните ДДС декларации и подаване на сигнали от банките при преводи в чужбина от над 1 млн. лв.,
предлагат от "Продължаваме Промяната", стана известно по време на днешните преговори между тях и "БСП за България", "Има такъв народ", "Демократична България", на тема "Финанси".
Съпредседателят на ПП Асен Василев отчете, че по някои теми има разнопосочни позиции, но изрази надежда, че те ще се уточнят и съгласуват в предстоящата дискусия.
Той посочи няколко мерки за контрол в сектора на финансите:
Първата е
ежемесечните декларации за ДДС да бъдат променени, така че да се подава информация за касови наличности и за това дали фактурата е била платена, отчасти платена или неплатена. Това, по думите му, ще позволи на НАП по-бързо да регистрира евентуални нарушения.
Друга мярка е
банките да сигнализират на НАП при тегления от над 10 хил. лв. в брой и да подават информация за преводи в чужбина от над 1 млн. лв. Василев представи също така идеята разпределението на дивиденти и изплащането им да става само по банков път, а не през каса.
Той добави още, че е важно да има списък с нередовните изпълнители на обществени поръчки и той да има задължителен характер, който се забранява участието им. По думите му, трябва да се криминализира или да се налагат големи глоби при плащане на пари "в плик", над основната заплата.
Асен Василев обясни, че това е документна измама, като идеята е да бъде санкциониран не само работодателят, а и счетоводителят.
От БСП направиха и конкретно предложение в данъчната политика.
"Разбутване на данъчната система ще доведе до проблеми. Настояваме да прилагаме европейски опит да направим съответните разчети през 2022 година. И да направим внимателни разчети може ли и при какви условия да въведем диференцирана ДДС", заяви Румен Гечев от БСП, цитиран от NOVA.
"Намаляване на ДДС ставка на храни и лекарства би струвало 300 млн.", заяви Орлин Ваташки.
От ИТН се обявиха за подобряване на приходната и оптимизация на разходната част в бюджета и персонална отговорност за намаляване на корупцията.
"Да имаме ясно дефинирани приоритети на правителството. Без това трудно може да направим каквито и да е разчети", заяви Любомир Каримански.
"Демократична България" също представиха своите виждания за финансовата политика.
"За нас е приоритет плавното приближаване на бюджетния дефицит към рамките на фискалните правила", заяви Георги Ганев.
Днес е последният ден от преговорите, водени от "Продължаваме Промяната" с "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България", за изработване на коалиционно споразумение за бъдещо управление на страната.
Днес се състои последният цикъл разговори по въпросите на финансите и на международните отношения.
Разговорите на тема финанси започнаха в 10.00 часа, модератор е съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Асен Василев; там е и другият лидер на ПП Кирил Петков.
Василев предложи мерките на партиите да бъдат разделени на "Фискална политика" и "Контрол".
"Нашата позиция е, че не трябва да се пипат данъците, а да започнем да ги събираме", добави той, преди да започнат обсъжданията.
Следобед от 15.00 часа представителите на партиите ще обсъдят позициите си по темата "Външна политика".
Срещите се излъчват онлайн в страницата на "Продължаваме Промяната" във Facebook, в YouTube и на сайта promeni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!