Б ританското правителство ще плати всички разходи по прибирането на туристите след фалита на туроператора „Томас Кук”.
„Разглеждаме много внимателно създалата се ситуация. Мнението в нашата страна е, че компанията е имала финансови затруднения от доста време. Въпреки че правителството подкрепяше дейността й, ако сега беше подпомогнало „Томас Кук”, в бъдеще също можеше да възникне проблем. Техният бизнес модел не е пригоден към съвременното състояние на индустрията. Всички 150 000 клиенти, независимо дали имат застраховка, ще бъдат върнати по домовете си. За всичко това ще плати правителството на Великобритания”, каза за „Здравей, България” посланикът на Великобритания у нас Ема Хопкинс.
Ангелкова: Загубите на българските хотели са за милиони
Най-старата туристическа компания в света "Томас Кук" фалира
Тя коментира и предстоящото напускане на ЕС от Великобритания
„Това, което наблюдаваме, е може би най-голямата конституционна криза в страната от доста време насам. Виждаме, че върховенството на правото работи. Изводът, който можем да направим, е, че трите клона на нашето върховенство работят балансирано и с контрол помежду си в името на демокрацията. Правителството е в Брюксел и предоговаря сделката за Brexit. Приоритетът ни е да се опитаме да постигнем добра сделка с ЕС, така че да можем в края на октомври да напуснем по един позитивен и добре организиран начин. Най-голямата трудност остава клаузата за Северна Ирландия”, посочи Ема Хопкинс.
Суспендирането на британския парламент било незаконно
По повод предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман, което стана повод за множество дискусии у нас, Ема Хопкинс сподели как властите във Великобритания решават подобни ситуации.
„В Обединеното кралство сме изправени пред много сходен проблем. В момента се обсъжда законодателно изменение, съгласно което пострадалите да възразяват срещу леки присъди за насилниците. В момента могат да се обажалват малко от наказанията”, разясни посланикът.
Тя коментира какво би се случило на Острова, ако например BBC спре излъчване за 5 часа, както се случи у нас с БНР.
„Не мисля, че ни се е случвало такова нещо. Нямаме такъв опит и не бих искала да коментирам въпрос, който е свързан с вътрешната политика на страната. Обединеното кралство набляга силно на медийната свобода. Темата е особено актуална. Трябва да бъдат обединени усилия, за да се съхрани свободата на журналистиката. Тя е в сърцето на нашите ценности и всяко демократично общество”, посочи Хопкинс.
Всяка страна има право да предприеме действия в случай на шпионаж, заяви Хопкинс в коментар на шпионския скандал, развил се у нас.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!