Границите, в които се развива българо-американското партньорство, са солидни и разрастващи се, заяви новият американски посланик у нас Марси Рийс на работен обяд с членовете на Американската търговска камара.
По думите й България е в уникално добра позиция за споделяне на опита си в прехода от едно затворено общество към демократична политическа система.
И готовността на страната ви да подкрепя страните в криза, демонстрирана от желанието й да бъде
домакин на представители на различни сирийски опозиционни групи през май,
е похвално, каза дипломатът.
България е солиден партньор в НАТО, въплъщаващ разбирането за солидарност. Ужасната терористична атака срещу израелски туристи на бургаското летище през юли беше шок, както за българите, така и за всички нас. Прилагането на закона и борбата с тероризма са две други области, в които близкото сътрудничество, съществуващо между нашите две страни, допринася за общата ни сигурност, отбелязва Рийс.
Тя акцентира, че съществуват значителни общности от български имигранти в редица градове в Съединените щати. Най-голямата програма за обмен между САЩ и България - студентската Програма за работа и пътуване в САЩ през лятото - предоставя уникална възможност за студентите да прекарат няколко месеца от лятната си ваканция в САЩ като едновременно придобиват професионален опит и усъвършенстват английския си. Миналото лято в програмата участваха над 7500 български студенти.
Когато разширявате своята дейност и търсите нови служители с езикови и културни умения за разрастване на бизнеса си, бих ви насърчила да имате предвид тези десетки хиляди млади българи, които са придобили опит в САЩ посредством програмите за обмен и които биха могли да помогнат за растежа на компаниите ви, прикани тя бизнесмените.
Миналата година търговските отношения на САЩ с България са нараснали с 37%.
САЩ остават един от най-големите инвеститори в България и което е по-важно, американските компании са ангажирани с България и с нейния икономически успех, каза Рийс. Американските компании, включително и представените в тази зала, създават хиляди висококвалифицирани работни места, доставят най-чистата енергия в страната и имат принос по отношение на бизнес етиката и корпоративната социална отговорност за подобряване на цялостната бизнес среда в страната, добави тя.
България има какво да предложи на чуждестранните инвеститори. Цената на правенето на бизнес, както и цената на труда, са сравнително ниски и много българи, благодарение на традиционното уважение към образованието, притежават добри технически познания, говорят чужди езици и имат добри умения в работата с клиенти. За да може един инвеститор да инвестира и бизнесът да расте и процъфтява е важно да има и предвидима и прозрачна регулаторна среда, заяви още тя.
"България има потенциал да увеличи своя стокообмен и инвестиции в сектора на иновативните технологии и може да постигне още много в технологичния сектор, особено ако предприеме допълнителни стъпки в посока защитата на интелектуалната собственост. Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" на МВР заслужава похвала за
затварянето на няколко пиратски сайта и за задържането на техните администратори. Но има още какво да се желае.
Както правителството, така и частният сектор имат своята роля за намирането на най-добрите механизми за борба с кражбата на интелектуална собственост", добави Рийс.
Тя акцентира върху високотехнологичния сектор и иновациите. Въпреки краткия си престой в България вече съм имала възможността да се убедя, че страната ви разполага с първокласни малки компании на световно ниво, заяви Рийс.
"Моите сътрудници в Посолството работят с организациите StartUP, Junior Achievement и други подобни инициативи, подкрепящи иновациите в България, и наблюдаваме малки, но съществени успехи, постигнати от тях. Например, по време на инициативата StartUP Weekend миналия месец, сред победителите беше група млади хора, изобретили дистанционно устройство за регулиране на светлините и електрическите уреди и за следене на консумацията на енергия. Имаше и друга група победители, която представи софтуер, позволяващ следенето в реално време на продажбите на паркоместа", посочи Рийс.
Посланикът акцентира и върху важната роля на енергетиката за националната сигурност на всяка една страна и за общото "здраве" на световната икономика.
"И когато една страна разглежда своите възможности в тази област, казано на прост език, най-разумното нещо би било да има избор. Разнообразието от видове, източници и транспортни коридори на енергийните ресурси е от съществено значение за всички страни. Както държавният секретар Хилъри Клинтън подчерта в неотдавнашна своя реч в Университета "Джорджтаун", енергетиката заема централно място в геополитиката, тя дава тласък на нашата икономика и допринася за управлението на околната среда и в нея е ключът към икономическото развитие и политическата стабилност", каза тя.
България е изправена пред няколко въпроса за енергийната политика, които са от изключително важно значение за развитието на нейната икономика. Българското общество продължава да обсъжда бъдещите стъпки в ядрената енергетика. До края на тази година България трябва да поднови със своя основен доставчик договорите си за доставка на природен газ. Трябва да бъдат взети решения относно изграждането на междусистемни газови връзки със съседните държави, които от своя страна ще бъдат важни за енергийната диверсификация.
"България има и собствени енергоизточници.
Проучванията за газ в Черно море и централна България са обещаващи. Разбрах, че в момента около 10% от природния газ за вътрешния пазар в България е родно производство. Най-лесният път към енергийна независимост за България е увеличаването на дела на местното производство на енергоизточници. Събитията в енергийния сектор оказват важно влияние върху инвестиционния климат като цяло. Освен сигурността на енергийните доставки, предсказуемостта на бизнес средата е изключително важна за инвеститорите", каза още посланик Рийс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!