Какво нередно има в това този, който след това ще стане топ ченге, през 1996 г. да е сътрудничил на разузнаването. Не мога да разбера това, каза пред БНР Стефан Попов, изпълнителен директор на фондация "РискМонитор".
"Имах спорове с журналисти, които вдигаха врява до небесата за това, че Борисов през 1996 г. е можело да бъде обвързан с вътрешното разузнаване на страната, което по това време има някакви функции по наблюдаване на неконвенционалната престъпност... Аз ще се учудя, ако той не е сътрудничил на някакви служби. Пишеше, че той има контакти по техния жаргон с оперативно интересни лица.
Като имаш една от най-големите охранителни фирми с какви хора да имаш контакти, с детски учителки ли",
запита Попов. Той каза, че тези неща се дискутират, откакто Борисов се е появил на политическата сцена.
"Това е част от фолклоризираната приказка, че се предполага, че той е обвързан с групировки, но това няма нищо общо с обвързването му с разузнаването. Това не мога да разбера. Да, опровергал е. Някои институции могат да се поровят. Той е в състояние като премиер да предостави надеждна проверка, важно е това, което казва той дали е документално вярно", уточни Попов.
За това, че вчера комисия в ГДБОП реагира за половин час по казуса "Буда", Попов коментира, че разбира се, когато премиерът казва направете това и това, нещата в една страна могат да се случат светкавично.
За това, че Борисов твърдеше, че има отказ от негова регистрация, за което не се видяха документи, Попов посочи, че Борисов говори днес едни неща, утре други.
"Той е отговорил спонтанно, няма такова нещо. Ако проверите, ще видите, че има отказ. Отказ може да означава да премълчи. Обзалагам, се, че тази врява от вчера ще затихне и след два дни ще бъде употребявана единствено от БСП. И до нищо няма да доведе.
За мен по-нормално е да е бил сътрудник, след като след това става главен секретар на МВР",
каза Попов. Според него не е компрометиращо това, че Борисов е бил вербуван.
"Досиетата и комисията по досиетата определят контрол и се осъществява режим на достъп до ДС. ЦСБОП, която премина в ГДБОП, е звеното на МВР, което се занимава с неконвенционалната престъпност, организираната престъпност. Когато става въпрос за тежка организирана престъпност, това звено се занимава. То е много силно и стратегически важно за държавата.
Ако нещо се търси, трябва да се търси там при тях. Тъй като властта е в ГЕРБ, ако Борисов държи да каже истината, би трябвало да осигури надежден достъп на независими лица до част от архива на ГДБОП", подчерта Стефан Попов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!