П омощник-фармацевти от Североизточна България поискаха ясна законова регламентация на професията им. На пресконференция във Варна те заявиха, че "не желаят повече да работят на ръба на закона, унизително да се крият при извършване на проверки в аптеките, и да плащат глоби за това, че имат дипломи с бакалавърска степен".
Фармацевтите се събраха на спешна среща
Даниела Мутафчиева, председател на колегията във Варна, подчерта, че професията на помощник-фармацевтите съществува по цял свят, макар и под различни наименования.
"Колегията има подкрепата на Световната здравна организация, магистър-фармацевтите, юридически и пациентски организации, които също настояват законът за лекарствените препарати в хуманната медицина да бъде осъвременен според реалната ситуация и у нас, и в Европа. Проблемите у нас не идват от това, че няма нужда от такива кадри, или ние нямаме знания, а защото законът е нереформиран и изоставаме от световните практики", коментира Мутафчиева. Тя добави, че докато в Европа т.нар. аптечни техници могат да дават лекарства, изписани от лекар, българските помощник-фармацевти нямат това право, въпреки че са учили значително повече от западните си колеги.
Без достъп до лекарства: В 22 общини няма работеща аптека
Председателят на колегията в Добрич Христина Маринова, допълни, че в регистъра на 28-те колегии на браншовата организация са записани 4000 души и всички те са с орязани права, въпреки че работят наравно с магистър-фармацевтите в аптеките и изпълняват абсолютно всичко необходимо.
Анелия Асенова, председател на Шуменската колегия, допълни, че помощник-фармацевтите дават включително и нощни дежурства и се включват в работни графици, за да работят аптеките нормално. Тя припомни и друга особеност в закона, който позволява в малките населени места дрогерия да бъде обслужвана от всекиго, включително медицински сестри.
Фармацевтите и НЗОК се договориха за финансирането на аптеките
Проблемът с обслужването в болничните аптеки коментираха Елизабет Петкова и Даниела Борисова, председател на Русенската колегия.
Петкова посочи, че особено в тези, където се лекуват онкоболни, в аптеката магистри и помощници работят наравно, за да направят нужните разтвори. Борисова коментира и факта, че има аптеки в страната, в които поради липса на магистър– или на помощник-фармацевт, работят хора дори без медицинско образование.
"Законът за лекарствените препарати в хуманната медицина не е променян от 2013 г., той не отговаря на съвременните реалности", обобщи Мутафчиева и подчерта, че ако и новото Народно събрание не промени нещата, организацията е готова да предприеме и по-сериозни стъпки.
Тя коментира още, че никой от помощник-фармацевтите не иска да работи без контрол от магистър, но трябва да има правото да полага нормален труд и да обслужва пациентите без да се страхува, че ще бъде наказан за това.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!