Д войно повече лекари ще дежурят в регионалните центрове за спешна помощ по време на коледните празници. За сметка на това обаче половината от аптеките в страната ще останат затворени, информира NOVA.
У нас в над 200 населени места няма аптеки.
Без достъп до лекарства са повече от 50 хил. българи. Това показват данни на Българския фармацевтичен съюз. Намалява и броят на денонощните аптеки. Има и големи градове, където няма денонощна аптека. Например в Бургас, Трявна, Чирпан, Карлово, Лъки.
В данните фигурира и град Клисура, където живеят повече от 1000 души. Те са предимно възрастни и самотни хора. Животът на 73-годишната Иванка Нешева зависи от лекарствата. Страда от няколко заболявания, за които всеки месец личния ѝ лекар предписва различни медикаменти. За да ги купи, трябва да измине близо 70 километра до Карлово, където е най-близката аптека. „Това е наказание, особено за възрастните, за неподвижните, за тежко болните. Това е изключително трудно”, споделя Иванка.
Иванка, която живее с пенсия от 250 лв., пресмята, че снабдяването с медикаменти ѝ излиза солено. Тя и повечето възрастни, които имат личен асистент, обикновено ги молят да им купуват лекарствата. За целта им плащат разходите по пътуването.
В града живеят и млади семейства с малки деца. При спешност
най-близката денонощна аптека е в Пловдив. Отиването до там излиза скъпо.
„Много е трудно. Ние пак сме болни. Сега като няма как да се купят лекарства. Пълен абсурд е просто”, каза Таня Шерова.
Кметът на Клисура е готов да предостави безвъзмездно общинско помещение, но желаещи да разкрият аптека няма. „Ще отправя апел към държавата да дотира малките населени места, аптеките в малките населени места, за да не бъдат хората откъснати от спешна лекарска и лекарствена помощ” , каза кметът на Клисура Генка Тодорова.
Причината в повечето малки населени места да няма аптеки е, че регионите са непривлекателни.
Таксите за откриване на обект са по-ниски, но по-малко са и живеещите.„Там една аптека не би могла да финансира своето съществуване. Наблюдава се изключително неравномерно разпределение на аптеките в България. За 2016 г. на територията на град Пловдив са открити повече аптеки, отколкото в държавата Холандия”, обясни заместник-председателят на Българския Фармацевтичен съюз Димитрия Стайкова.
За да се реши проблемът, фармацевтичният съюз е предложил на Здравната каса да изготви стимули за откриване на аптеки в неблагоприятните райони, такива каквито вече има за лекарските практики.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!