Голямото бъдеще на ЕС е в неговото по-нататъшно разширяване и Турция е неделима част от него, каза бившият президент Желю Желев на конференцията "Европа като глобален актьор: ролите и отговорностите на Европа и САЩ в новия световен ред".
Сред предимствата, който Турция ще даде на ЕС, ако стане пълноправен член, Желев посочи нейното 72 милионно младо население, работеща пазарна икономика с голям потенциал, военна сила, силно влияние в арабския свят по линия на исляма.
Това, че Турция е мюсюлманска страна и в същото време светска държава, която отдавна и категорично е отхвърлила шериата, осъжда ислямския фундаментализъм и тероризъм, играе ролята на първа бариера срещу тях по пътя към Европа, посочи Желев.
Като други предимства на Турция той посочи нейното силно влияние върху бивши съветски републики в Средна Азия по линия на езиковата близост и отчасти на исляма, което според него не може да бъде безразлично за ЕС заради големите залежи на природен газ и нефт в тези страни, както и нейното географско положение, което я прави мост между два континента и кръстопът на различни култури и цивилизации.
Колко страни биха могли да предложат и донесат такива големи дарове на ЕС с получаването на пълноправно членство в него, затруднявам се да посоча такава европейска държава, може би такава ще бъде Русия един ден, когато реши, че е готова да отговори на изискванията на ЕС за пълноправно членство и депозира официално своята кандидатура, посочи Желев.
Той отбеляза, че проектът ЕС е най-великият, най-дръзкият и най-трудният проект, който някога е създаван в историята.
Според Желев като европейци за нас най-важен си остава въпросът как и накъде ще се развива ЕС, ще може ли той да се обедини до такава степен, че да има икономика и единна външна политика поне по основните въпроси на съвременния свят.
За да се срещне със своето голямо бъдеще пред 21 век, ЕС трябва да приведе в съответствие своето икономическо и политическо присъствие, защото онези, които го критикуват и го смятат за икономически гигант и политическо джудже може и да не са съвсем лишени от основание, смята Желев.
По думите му това разминаване между двата типа присъствие се вижда с просто око дори от хората неизкушени от политика.
Конференция "Европа като глобален актьор: ролите и отговорностите на Европа и САЩ в новия световен ред" е организирана от Атлантическия клуб в България по повод 20-годишнината от създаването на организацията.
Атлантическият клуб е основан от Соломон Паси, тогава депутат във Великото Народно събрание, през 1991 г. По това време идята за членство на България в НАТО изглежда екзотична, тъй като страната все още е част от Варшавския договор.
Сред инициативите на клуба са подготовката на първото посещение на американски президент в България - Бил Клинтън през 1999 г., визитата на папа Йоан-Павел Втори през май 2002 г.
Атлантическият клуб е и в основата на българските антарктически експедиции и създаването на българска база на о-в Ливингстън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!