Жан Виденов не упреква българите за събитията отпреди 13 години и не се изкушава да се върне в политиката.
Бившият лидер на БСП и бивш министър-председател, запомнен със злополучното си управление и тежката криза от 1996-1997 г., казва това в интервю за сп. "Правен свят" след 10 години мълчание.
В новия брой на списанието журналистът от Дарик радио Кирил Вълчев разговаря с Виденов за приятелите и враговете, за неговите и на бившата му партия грешки, за олигарсите и мафията, за Държавна сигурност и агентите й, за икономиката и Европа.
ДПС не е партия, защото защитава единствено корпоративни интереси на фирми, убеден е бившият премиер.
Според него тези фирми не са възникнали в естествен пазарен процес, а са назначавани в мътния първоначален период на прехода и затова са "формации, които обикновено ги наричат малко по-другояче".
Запитан как са работели с лидера на партията Ахмед Доган, той отговаря кратко: "Никак. Не работехме с него - работехме един срещу друг".
Виденов припомня, че е напуснал БСП след конгрес през 2000 г., на който поздравление отправил лично Доган. Лидерът на ДПС благоволил да дари на социалистите политическата си подкрепа, виждайки, че те са се "пооправили".
"Напуснах заради готовността на БСП да влезе във всякакви съюзи
и да обслужва всякакви интереси, стига това да предложи на хора от нейното ръководство път към личната власт и към личните облаги", обяснява Жан Виденов.
Според него социалистическата партия много е сбъркала, че "след горчивия си урок от деградацията на номенклатурната класа в края на 20 век подкрепи създаването на нова привилегирована прослойка в началото на 21-ви".
Запитан къде е сбъркал в съдебната система и какво би направил сега, бившият премиер отговаря, че е сгрешил за мафията и олигарсите и че сега максимално би подчинил съдебната система на изпълнителната власт.
Според него у нас няма реално действаща съдебна система и не е мит, че съществуват олигарси.
Виденов критикува медиите, че са измислили олигархични кръгове като "Орион", "Олимп" и всякакви "котараци", съзнателно криейки от обществото изключително опасни и вредни олигарси.
"Политиците не бяхме на висота за предизвикателствата на прехода. Твърдя с още по-голяма убеденост, че медиите също не бяха", смята Виденов.
Независимо от нечии лични спомени (на хората, загубили парите си през 1996 г. по време на неговото управление - бел.ред.), това, че си бил премиер, е добра атестация за един високоплатен наемен мениджър, смята Виденов.
"Доста опит понатрупах и аз самият се чувствам подготвен
по европейски проекти и по осъществяване на европейски инвестиции. Затова и страшно се измъчвам като гражданин, че страната ни си спечели славата на член на ЕС, където европейските пари и инвестиции потъват", посочва той.
Според Виденов обаче европейските институции и основни страни членки на ЕС винаги са се отнасяли с известно подозрение към Източна и Централна Европа и особено към Балканите.
Жан Виденов е роден на 22 март 1959 г. в Пловдив. Завършил е местната английска гимназия и "Международни икономически отношения" в Москва.
От 1986 до 1989 г. е бил апаратчик в Димитровския комунистически младежки съюз (ДКМС). Член е на Българската комунистическа партия (БКП) от 1983 г., а след нейното преименуване през 1990 г. влиза в ръководството на БСП.
Бил е секретен сътрудник на Държавна сигурност от 1988 до 1990 с агентурно име "Дунав", в качество на "съдържател" на явочна квартира.
През 1991 г. е избран за председател на БСП с подкрепата на своя предшественик Александър Лилов. След победата на партията на парламентарните избори в края на 1994 г. Виденов оглавява нейното правителство.
Според изследване на Института за пазарна икономика, цитирано от БГНЕС, некомпетентна финансова политика на кабинета довежда страната до тежка икономическа криза.
Привърженици на Виденов винаги са обяснявали фалита на банките по време на социалистическото правителство с тяхното източване по време на кабинета на ДПС, ръководен от проф. Любен Беров, както и на некомпетентната политика на БНБ.
По време на управлението на Виденов изтича отсрочката за отлагане на погасяването на лихви по външния дълг, сключена от правителството на Филип Димитров. Виденов не успява да договори нова отсрочка и същевременно България е неспособна да продължи плащанията по дълга, което води до спад в кредитния рейтинг на страната и до начало на финансова дестабилизация.
През есента и зимата на 1996 -1997 г. страната е в състояние на хиперинфлация
Средната работна заплата е 5-6 щатски долара, което поражда масово недоволство в големите градове.
На 4 ноември 1996 г. 19 членове от ръководството на БСП отправят открито писмо с искане за оставка на Жан Виденов като министър-председател.
На 21 декември 1996 г., на извънредния 42-и Конгрес на БСП Виденов обявява, че подава оставка като премиер и като председател на БСП, и за председател на партията е избран Георги Първанов.
Оставката на правителството е гласувана на 28 декември 1996 г. на извънредно заседание на 37-то Народно събрание. Опитите на БСП да състави нов кабинет са възпрепятствани от масови граждански протести и блокади в София и цялата страна през целия месец януари и тогава покойният Николай Добрев на 4 февруари 1997 г. връща мандата на БСП за съставяне на правителство на президента Петър Стоянов.
След отстраняването му от ръководството на БСП Жан Виденов се оттегля от активна политическа дейност. В момента е преподавател в частно висше училище в Пловдив.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!