Ж. Георгиев: Цветанов вече не е перспективна кандидатура за президент
Социологът Живко Георгиев   
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС
25
Пд ди три месеца Цветан Цветанов изглеждаше перспективна кандидатура за президент, но днес вече не е такъв, казва социологът Живко Георгиев в интервю за  Агенция "Фокус".

По думите му ситуацията е доста динамична и сериозните сондажи за очакванията за тези президентски избори ще започнат през юни и юли.

На всеки политически цикъл българинът избира алтернативен тип лидерски и поведенчески модел на този, който в момента е доминиращ. Можем да очакваме, че следващият, потърсен от широката публика тип лидерство, ще бъде много

съществено
отрицание на Бойко Борисов, който в момента е актуалният все още модел,

заяви Живко Георгиев. Според социолога има партии, за които изборите за президент наесен ще са решаващи. Евентуална загуба за ГЕРБ няма да е добър индикатор за перспективите на управляващите. Президентските избори са важни и за БСП - ако тя ги спечели, ще означава, че е намерила разковничето да бъде солидна алтернатива на управляващите, които навярно ще си останат такива и след президентските избори, посочи социологът.

Според него тези избори са решаващи и за НДСВ - едно силно представяне може да реанимира тази политическа сила.

За "Атака" и Синята коалиция тези избори също имат някакво значение, но не толкова решаващо. "Там определено трудно може да се очаква успех по отношение на спечелване на изборите, а по-скоро става дума за достойно представяне", посочи Живко Георгиев.

До голяма степен обаче

вотът ще се реши от подкрепата на ДПС
,

категоричен е социологът. "ДПС може да имат собствена кандидатура, но крайният победител, особено ако има балотаж, ще се решава от тази партия", смята той.

Самостоятелно ДПС трудно може да победи. Но досега всеки, който е печелил президентските избори, е имал тяхната подкрепа - може би не е била решаваща, но винаги е била много важна, коментира още Георгиев. Според него

печелившата формула е да се издигат кандидати, които не са тяснопартийно обвързани
.

"Моделът, който ни показа Георги Първанов в навечерието на втория си мандат, безспорно беше успешен - чрез инициативен комитет и широка коалиция зад него, а не монопартийна. Аз не изключвам на тези избори да има доста такива", отбеляза той.

Коментира още: "Естествено е, че Волен Сидеров ще си остане партийна кандидатура. Кандидатът на ГЕРБ навярно също. Но Меглена Кунева, може би, ще се яви в някакво надпартийно качество. При нея има потенциал. Евентуално кандидатът на левицата ще се яви, може би, по същия начин".

Образът на идеалния кандидат за президент непрекъснато се мени преди всеки вот. През последните години българинът твърде съществено е променил очакванията си към президентската институция.

Има изследвания от 2001 г., от 2006 г. и от преди това - променят се съществени нюанси, защото се променят очакванията и представите на българина за адекватния тип политическо лидерство в определена ситуация.

"Виждаме колко често в България се сменят лидерските модели. Имаше време, когато адекватен лидер изглеждаше Желю Желев. Имаше време, когато успешен тип лидерство демонстрираше Иван Костов. А между двамата няма нищо общо. Нищо общо няма между лидерството, което предложи Симеон Сакскобургготски и Иван Костов, нито пък между Станишев и Сакскобургготски. Същото се отнася и за Станишев и Борисов", посочи социологът.
Коментари 25
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

25 коментара
 
- Скъпа, къде си? - Карам в задръстване. - Голямо ли е? - Ами не знам! Аз съм първа...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сандра Бълок

Сандра Бълок предупреждава за фалшива измама, откраднали самоличността й

Свят Преди 1 минута

Злонамерени лица използват името и образа на 60-годишната актриса, за да изнудват за пари онлайн

Иран се сдоби с първия си военен кораб, превозващ дронове

Иран се сдоби с първия си военен кораб, превозващ дронове

Свят Преди 10 минути

Корабът разполага с бързоходни плавателни съдове и безпилотни подводници

<p>Русия отработва военни маневри с&nbsp; ракети &quot;Ярс&quot;&nbsp;в района на река Волга (ВИДЕО)</p>

Русия отработва военни маневри с ракети "Ярс" в района на река Волга

Свят Преди 27 минути

Ракетите са били разположени на "бойни патрулни маршрути"

Откриха труп на куче, изхвърлено в отводнителен канал във Върбица

Откриха труп на куче, изхвърлено в отводнителен канал във Върбица

България Преди 32 минути

Разследващ полицай е установил входна рана на предната плешка на кучето

Първите френски изтребители "Мираж 2000" вече са доставени на Украйна

Първите френски изтребители "Мираж 2000" вече са доставени на Украйна

Свят Преди 40 минути

Оборудването е добавено във военновъздушната база "Казо"

Русия е подготвена да води "твърди преговори" с Тръмп относно Украйна

Русия е подготвена да води "твърди преговори" с Тръмп относно Украйна

Свят Преди 57 минути

Тръмп обеща да сложи край на почти тригодишната война в Украйна

Израел нареди на армията да се подготви за доброволно напускане на жителите на Газа

Израел нареди на армията да се подготви за доброволно напускане на жителите на Газа

България Преди 1 час

"Приветствам смелия план на президента Тръмп, жителите на Газа трябва да получат свободата да напускат и да емигрират, както е нормално по целия свят"

Съвет на Европа

България е изпълнила част от препоръките за борба с корупцията

България Преди 1 час

Посочва се, че 11 препоръки са частично изпълнени, а 10 не са изпълнени

<p>В &bdquo;Пирогов&ldquo; вече има ботулинов антитоксин</p>

В „Пирогов“ вече има ботулинов антитоксин

България Преди 1 час

Част от него вече е приложена за лечението на жените, пострадали при поставяне на ботулинов токсин

Китай назначи нов дипломатически представител за Европа

Китай назначи нов дипломатически представител за Европа

Свят Преди 1 час

Лу Шае е бивш посланик на страната във Франция

Човешки останки са намерени в куфар в река в Ню Йорк

Човешки останки са намерени в куфар в река в Ню Йорк

Свят Преди 1 час

Самоличността на починалия все още не е потвърдена

<p>Мъж е арестуван по подозрение, че е малтретирал и убил гълъб (СНИМКИ)</p>

Мъж от Токио е арестуван по подозрение, че е малтретирал и убил гълъб

Свят Преди 1 час

Твърди се, че мъжът е умъртвил птицата, като я е обезглавил с ножица

<p>Кийр Стармър разкри планове за мащабна ядрена експанзия</p>

Кийр Стармър разкри планове за мащабна ядрена експанзия в Англия и Уелс

Свят Преди 1 час

Стармър ще използва мнозинството на партията си, за да си осигури подкрепа

<p>Тръмп подкрепяше политиките, които сега осъжда</p>

Политически обрат: Тръмп атакува демократите за решения, които сам е прилагал

Свят Преди 2 часа

Президентът на САЩ или негови говорители остро критикуваха демократите за решения, които самият Тръмп е прилагал по време на първия си мандат

Жизел Бюндхен

Жизел Бюндхен стана майка за трети път

Любопитно Преди 2 часа

Полът и името на бебето не се съобщават