Правителството няма да разреши разпространението на генетично модифицирани организми (ГМО) в магазините, заяви земеделският министър Мирослва Найденов пред "Ройтерс", но не уточни дали то ще обяви страната за свободна от ГМО.
Петгодишният мораториум върху отглеждането на генетично модифицирани организми, предложен от управляващата дясноцентристка партия ГЕРБ миналата седмица трябва да бъде достатъчен, за да се успокоят страховете в обществото, предизвикани от новия закон, смята министърът.
Но неправителствени организации, фермери и граждани, които протестираха срещу ГМО през изминалите седмици, заявиха, че предложеният мораториум е "политически пиар и манипулация", целящ да заобиколи обществените тревоги.
Те съобщиха, че ще организират протест пред парламента утре, за да окажат натиск върху депутатите да не заменят забраната за отглеждане на генетично модифицирани организми с лицензионен режим.
Промените, които предизвикаха обществените страхове, предвиждат вдигане на забраната за отглеждане на ГМО поради научни и търговски причини. По думите на Найденов обаче отглеждането им ще бъде възможно само с разрешението на специален комитет.
Новото правителство, избрано през юли м. г., заяви, че законовите промени, одобрени от парламента на първо четене, имат за цел да се постигне синхронизиране с европейското законодателство* и трябва да бъдат приети с мораториум, припомня "Ройтерс".
Отглеждането на генетично модифицирани организми и тяхното използване за производството на храна за населението, което сега плаши обществото, никога не е било обект на обсъждане, заяви Найденов.
"Този мораториум е ангажимент на управляващото мнозинство за пет години, до този момент сме спазили обещанията си и хората трябва да се успокоят. Има много по-сериозни неща, които предизвикват безпокойство", допълни министърът.
Разрешаването на ГМО за консумация или отглеждане в Европа е политически проблем, като много хора открито се противопоставят на т. нар. от тях "храни Франкенщайн".
В България екологичните организации, фермерите произвеждащи биокултури и редица политически партии, сред които и някои от съюзниците на ГЕРБ в парламента, заявяват, че не трябва да либерализираме законодателството си по отношение на ГМО и да отстъпваме под натиска от биотехнологичната и други индустрии. Правителството съобщи, че не е получило никакви молби за отглеждане на ГМО и
отрича да му е оказван корпоративен натиск**.
Критиците твърдят, че ГМО заплашват биоразнообразието, могат да заразят конвенционалните култури и също така са опасни за здравето.Найденов заяви, че като потребител и родител е изпитвал "големи тревоги" за генетично модифицираните организми, но допълни, че е готов да изслуша аргументите и на биотехнологичната индустрия.
Засега не трябва изобщо да повдигаме въпроса и не е приемливо да предлагаме генетично модифицирани организми на хората и на българския пазар, допълни министърът.
"В същото време искам...да чуя мнението на другата страна. Не можем да спрем науката и развитието. Не приемем призивите да се спрат и експериментите в лабораториите", каза още Найденов.
Екологичните организации призоваха правителство да подкрепи фермерите, произвеждащи биокултури.
Но Найденов заяви, че правителството не може да си позволи да задели пари във време на задълбочаваща се рецесия за сектор, който е малко вероятно да помогне за увеличаването на конкурентоспособността.
"Много е важно да не се водим от модата. Всеки лев трябва да отиде за конвенционалното земеделие в момент на криза, особено, когато имаме огромни резерви от неизползван потенциал", завърши Найденов.
_____
* След разпространяването на писмото от ЕК, с което кабинета оправдаваше промените в закона обаче се оказа, че ЕС няма подобни претенции към нас. (бел. ред.)
**За такъв натиск все още има сериозни спекулации, като ключово е името на "Монсанто" - мултинационална компания, която произвежда около 90% от всички генно модифицирани култури в света.
"Монсанто" е скандално известна с неетичните си лобистки практики и вече е осъждана за подкуп на държавни служители в други страни. (бел. ред.)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!