Според лидера на БСП Сергей Станишев с последните оставки премиерът се опитва да отклони вниманието от личната си отговорност за провалите в редица политики.
Лидерът на СДС Мартин Димитров пък смята оставката на транспортния министър за "очаквана и даже закъсняла" и "проблем на ДАНС".
"Бойко Борисов е показал, че от неуспехите на един или друг министър не зависи неговото освобождаване или неосвобождаване. Има други причини, които управляващите няма да обявят публично" коментира Сергей Станишев.
Той добави, че това било така характерно и за Министерство на икономиката и енергетиката.
Сега освобождават зам.-министъра, който водеше преговорите с руската страна за АЕЦ "Белене", известен с това, че руската страна не го възприема изобщо като сериозен преговарящ. "Като анекдот мога да ви споделя, че Кириенко (шефът на "Росатом") е станал и напуснал преговорите с този зам.-министър, който представлява България, защото има очевидно по-важни и по-сериозни срещи", посочи Станишев.
"В това управление нищо не се случва без знанието на министър-председателя. Нито подписването на анекс с руската страна по "Белене", нито никоя друга стъпка. С тези освобождавания премиерът се стреми да отклони вниманието от своята лична отговорност за провалите в редица политики", смята лидерът на социалистите.
Ние можем да очакваме в следващите седмици освобождаването и на други министри - Трайчо Трайков, Мирослав Найденов, Нона Караджова, но това не отменя нашето разбиране за вот на недоверие към кабинета, защото политиката се формира от министър-председателя, той носи отговорност за неговите министри, добави Станишев.
"Това е проблем на ДАНС. Оставката на Александър Цветков е очаквана и даже закъсняла",
заяви съпредседателят на Синята коалиция и лидер на СДС Мартин Димитров.
Според него оставката на Цветков се дължи на лошото положение на БДЖ. Там са се натрупали огромни дългове.
"Тази оставка за нас не е изненада, но по-изненадващо е защо няма оставка на земеделския министър, където провалът е не по-малко тежък. Скоро ще дойде и тяхното време", добави Димитров.
По думите му – няма никакви лични мотиви, а оставки винаги се подават под натиск от министър-председателя.
Димитров заяви, че допуска натиск и от финансовия министър Симеон Дянков.
"Дянков е видял огромните задължения в Министерство на транспорта и как се правят опити да се закърпи бюджетът. Това е причината за оставката", отбеляза лидерът на СДС.
Александър Цветков не е представлявал интерес за службите, заяви вътрешният министър Цветан Цветанов в отговор на въпрос на журналист по повод коментара на Мартин Димитров. Цветанов отново повтори, че мотивите на Цветков да подаде оставка са лични и заяви, че не може да ги коментира.
За Би Ти Ви Александър
Цветков отрече повод за оставката му да са проблеми в БДЖ.
"Категорично няма такива взаимовръзки. Освен това в БДЖ нещата вървят много добре и се прави реформа, каквато не се е правила от 20 години", каза той.
На въпрос има ли вероятност в скоро време да стане част от работата на прокуратурата, министърът в оставка отговори: "Не мога да се сетя за какво може да имам работа с прокуратурата".
Министър-председателят Бойко Борисов е направил решителна крачка,
бизнесът наистина имаше нужда от нов министър на транспорта,
коментира Димитър Карбов, депутат от ПГ на "Атака" и член на транспортната комисия в парламента.
"Имаше нужда от смяна на министъра - дали с оставка, дали по принуда. Не мога да се спра на конкретни провали, но цялостно политиката, която водеше министърът на транспорта, не беше правилна. Бизнесът също ще застане зад тези мои думи", посочи Карбов.
Според него, следващият министър трябва да промени посоката, в която се движи министерството, за да се осигури бъдещото развитие на бизнеса.
"На практика днес са блокирани перспективите за развитие на българските фирми в транспортния сектор, така че съм удовлетворен от оставката. Тя не е само заради БДЖ, тя е заради състоянието на пристанищата, толкова много са нещата", коментира депутатът.
Той добави, че в нито едно направление до момента нищо не е било свършено.
Попитан за мнение относно множеството кадрови промени напоследък, Карбов посочи, че вероятно те се случват заради предстоящите избори.
Част от депутатите в парламента ще участват и на местните избори като кандидати за кметове, така че разместванията са нормални, коментира той. По думите му, явно нещата са назрели и са стигнали до момент, в който трябва да се реже и да се започне на чисто. "Дадохме няколко пъти мнение за това къде трябва да се пипне и това, което се случва е закономерно. Дано помогне за управлението на ГЕРБ", каза още Димитър Карбов.
Депутатът от "Атака" Николай Пехливанов обаче заяви, че с тяхната партия не са обсъждани никакви промени в правителството. За нас е малко притеснително, че не се дават ясни аргументи защо се правят промените и сега ли е точно моментът, коментира той.
Пехливанов увери, че преди да решат дали ще подкрепят новия министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, ще го изслушат и ще се запознаят с програмата му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!