На 10 октомври премиерът Бойко Борисов и министърът на културата Вежди Рашидов ще станат почетни членове на Съюз на българските художници (СБХ).
Това съобщиха първо от пресслужбата на Министерския съвет, а впоследствие и председателят на СБХ Любен Генов.
Това звание досега не е давано на друг висш държавен деец.
Причината е, че двамата са помогнали в разрешаването на спора за собствеността на сградата на улица "Шипка" 6.
Генов окачестви разрешаването на спора, влачещ се вече десетилетия между СБХ и Софийския университет "Св. Климент Охридски" (Uni-Sofia.bg), като "историческо".
Правителството реши да прехвърли безвъзмездно правото на собственост върху галерията на столичната ул. "Шипка" 6 на сдружението "Съюз на българските художници". Като компенсация СУ получи сградата на бившия механотехникум на бул. "Александър Стамболийски" 82 в София.
Удостояването на премиера Борисов и министър Рашидов трябва да се приема като реален акт на нашата благодарност. Те разрешиха един спор, който имахме за собствеността върху сградата. Редица правителства не вземаха присърце нашия проблем, въпреки нашите многократни молби към тях. Това почетно членство е нормален израз на нашата благодарност, е обяснил Генов пред БГНЕС.
Той заявил, че решението двамата държавни мъже да станат почетни членове на СБХ е взето от УС на сдружението.
Генов не скрил, че един от неговите членове – професор Велислав Минеков – не е съгласен с него. "Има опит от страна на наш колега да скандализира този факт - заявил председателят на СБХ. - По принцип не може всички да сме на едно мнение. Хубаво е, че могат да се изразяват различни позиции. Но официалната позиция на СБХ е различна от мнението на професор Минеков".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!