Д епутатите заличиха думата „инвалид“ от българското законодателство на първо четене. Парламентът прие единодушно промените в Закона за държавните такси, внесени от БСП.
Така, според авторите, ще бъде улеснена социалната интеграция на хората с увреждания и заличаването на термина „инвалид“ от българското законодателство ще допринесе за преодоляването на стереотипното мислене за хората с увреждания като неспособни, невалидни, негодни.
Как държавата поставя много деца в срамна ситуация
Защо майка моли за евтаназия за нея и сина ѝ
Майка избяга от България, за да оживее детето ѝ
Крум Зарков от БСП, който е един от вносителите, подчерта, че думата „инвалид“ трябва да се премахне завинаги от българското законодателство
защото носи негативен заряд.
Освен това конституцията борави с термина „лица с увреждания“.
Проблемите на гражданите с увреждания няма да бъдат решени с този закон, но това е стъпка в правилната посока, смята Зарков. Като аргумент той добави и, че думите имат значение, защото оформят възприятия, а по-късно и определени поведения.
Терминът е и пречка за социалната интеграция на тези хора,
добави депутатът.
„ПГ на ГЕРБ вижда резон в предложението на колегите от левицата, редно е да се уеднакви българското законодателство“, подкрепи текстовете Светлана Ангелова, зам.-председател на социалната комисия.
Тя обърна внимание, че между първо и второ четене трябва да се преразгледат и други закони – за жп транспорта, за интеграция на хората с увреждания, например, за да се замени терминът и в тях.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!