Пт тестна продажба на билети на специални цени организираха днес Българското национално радио и "Класик ФМ М-Тел оркестър" пред зала "България".
Опашката беше малка, но постоянна. Въпреки студеното време хората идваха да купуват билети, но не заради по-ниските цени, а и в знак на протест срещу своеволните действия на изживяващия се като собственик Явор Димитров, който се разпорежда със залата в качеството си на директор на Софийската филхармония.
Освен импровизирана каса на ул. "Аксаков" имаше и плакати с надписи "Културата не е само държавна", "Не на монопола над зала България" и "Зала България е за всички".
Призивът е за равноправно ползване на държавната зала, която единствена в България е построена специално и има истинска акутстика за симфонични концерти, и против очевидната дискриминация на оркестри и публика.
От март 1955 г. зала "България" се стопанисва от Софийската филхармония (sofiaphilharmonie.bg), която не плаща наем. Също държавният Симфоничен оркестър на БНР (bnr.bg) и частният "Класик ФМ М-Тел оркестър" (classicfmsofia.com), както и всички други състави и солисти плащат наем.
От началото на тази година, веднага след ненавременния ремонт, който обърка концертния сезон в столицата, наемът е вдигнат двойно - от 2400, на 4830 лв. за концерт.
"Софийската филхармония промени рязко и еднолично правилата", каза за БГНЕС Григор Паликаров - диригент на "Класик ФМ М-Тел оркестър". Като стопанин, определен от държавата тя със сигурност има своето юридическо право да постъпи по този начин, но в залата на всяка европейска филхармония гостуват и други оркестри при ясни и регламентирани правила."
"Става така, че другият оркестър, който плаща наем, е принуден да продава билетите си на пазарна себестойност, която е 3-5 пъти по-висока от тази, на която ги продава филхармонията", обясни музикантът.
Нахално решение на директора Димитров е и изгонването на касата, на която се продаваха билети за всички други концерти, освен за филхармонията. Директорът е забранил на витрините на залата да се поставят афиши за концерти на другите състави.
"Това просто намирисва на нелоялна конкуренция и на нечестна игра", каза диригентът Паликаров.
"Всъщност скандалът възникна с това, че ние бяхме изпъдени от зала "България". Ние правим концерти тук от 10 години, а едната каса я
ползваме от 12 години, като плащаме наем за нея и то голям. Залата е на
всички, но никой не може да си продава билетите и не може да си сложи
афишите", каза Васил Димитров, изпълнителен директор на Classic FM радио в интервю за Би Ти Ви.
"Предлагаме, като се гарантира
издръжката на филхармонията, чрез делегирания бюджет, да се осигури
управлението на залата чрез едно по-голямо участие на неправителствения
сектор, като представители на Министерството на културата, на
филхармонията, на Столична община и други заинтересовани страни", каза
Валери Тодоров, генерален директор на БНР. Пред Би Ти Ви той също се обяви срещу неоправданото решение на директора на филхармонията.
За любителите на класическата музика нещата са ясни, мнозина ги изричаха на висок глас пред залата днес. При управлението на Явор Димитров и на избираните от него скъпи чуждестранни диригенти - гастрольори с недоказани качества равнището на концертите на Софийската филхармония спада постоянно и публиката забелязва това.
А хората често търсят концертите на другите два оркестъра, предпочитат техния репертоар и техните солисти и залите им винаги са пълни.
Цените на билетите за оркестъра на "Класик ФМ" са от 12 до 40 лв. или между 10 и 35 в зависимост от интереса към концерта.
В същото време държавните културни институти могат да си позволят да продават билети, чиято цена започва от 4-5 лв. Срещу това те получават държавна субсидия, която беше 50 лв. да продаден билет, сега се говори, че е вдигната на 70 лв. При това положение разходите за един концерт и на оркестрите, когато не разчитат на такава субсидия няма как да им излезе сметката", подчерта Паликаров.
Той няма отговор на въпроса ако положението се запази, докога може да издържи техният оркестър. "Вярвам в диалога и смятам, че гласовете на музикантите трябва да бъдат чути и позицията да бъде променена, като се потърси компромис и диалог. Това е решението на казуса, всичко останало според мен не би било от полза за никого", подчерта той.
Явор Желев, който е флейтист в Симфоничния оркестър на БНР, също беше пред залата днес с много свои колеги. Те знаят, че наемът е вдигнат два пъти и намират това за ужасно.
"Тази зала може да стане недостъпна за музикантите от другите оркестри, а това е единствената зала и на всички тях ще им бъде ужасно мъчно ако останат извън нея и са принудени да правят концерти къде ли не, но не е и в най-хубавата.
Зала "България" е национална интелектуална собственост и не може да бъде собственост на един институт или оркестър, не е редно поне чисто човешки и музикантски", каза флейтистът.
Той казва, че, че съставът на Софийската филхармония е великолепен и не бива музикантите да се конфронтират заради съставите.
"Ръководства, министерства - нека спорят, но не и музикантите. Ние всички обичаме тая зала и е редно да влизаме в нея. Нека да направят така, че да стане това възможно", каза той.
Зала "България" не е на Явор Димитров
Директорът на Софийската филхармония вдигна два пъти наема на зала "България", изгони касата и забрани афишите на конкурентите си
19 януари 2012, 19:21
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!