Конституционният съд на Република България образува конституционно дело № 6/2012 г. по искане на 59 народни представители от 41-ото Народно събрание.
То е за обявяване противоконституционност и противоречие с международните договори на Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, съобщават от съда.
Законът за конфискацията, както е известен, бе окончателно приет от НС в началото на месец май.
За докладчик по делото е определен съдия Румен Ненков, който е баща на депутата от парламентарната група на ГЕРБ Александър Ненков.
Не са обявени мотивите, с които народните представители са атакували закона.
Още с приемането му обаче депутатите от опозицията обявиха, че ще го оспорват в Конституционния съд.
Според тях той противоречи както на основния закон, така и на европейското право.
Един от най-изявените противници на закона - депутатът на БСП Мая Манолова - заяви при приемането му, че "законът ще се пусне в действие преди изборите и ще бъде насочен срещу тези, които са неудобни на властта, включително и тези от бизнеса, които заявяват подкрепа на други политически сили, различни от ГЕРБ".
От ДПС пък заявиха, че законът е репресивен, без средства за защита на лицата, срещу които ще бъде насочен. Според депутатите от Движението той застрашава имуществото и правата на обикновените граждани.
След гласуването на закона на второ четене премиерът Бойко Борисов заяви, че е щял да подаде оставка в случай, че текстовете не бъдат приети от Народното събрание.
Правителството получи много похвали от цяла Европа след приемането на закона. Той е оценяван като важна стъпка в борбата с организираната престъпност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!