Парламентът реши на първо четене да се налагат санкции на доставчик, който претендира влизане в сила и изпълнение на договор, сключен от разстояние по телефона, без да има получено писмено потвърждение от потребителя.
Глобата е заложена в законопроект за промяна на Закона за защита на потребителите, направено от Иван Вълков и група народни представители от ГЕРБ, приет на първо четене.
Депутатите приеха още две предложения за промени в Закона, направени от Ваньо Шарков (Синята коалиция) и от Захари Георгиев (Коалиция за България).
Предложението на ГЕРБ предвижда при сключването на договор от разстояние по телефона договорът да влиза в сила и потребителят да се обвързва от предложението от датата, на която доставчикът е получил съгласието на потребителя, изразено в писмена форма или на друг траен носител.
В случаи, когато той претендира влизане в сила и изпълнение на договор, сключен от разстояние по телефона в нарушение на това изискване, се налага санкция в размер от 1000 до 3000 лв.
Предложението на "Синята коалиция" предвижда изключване от разпоредбите за продажба от разстояние на продължаването на индивидуален срочен договор с краен потребител без изричното писмено съгласие на абоната.
Сините настояват при нарушение на това изискване санкцията да е глоба в размер на 1000 лв. за физически лица, а на юридическите лица да се налага имуществена санкция в размер на 5000 лв. за всеки отделен случай.
От "Коалиция за България" предлагат при липса на изрично съгласие, след изтичането на срока на договора, той да се преобразува в безсрочен при същите условия.
Абонатът ще има право да прекрати безсрочния договор с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки за това.
Съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов призова на второ четене на закона да се премахне мандатността на контролните органи и те да се избират от Народното събрание.
Според него трябва да се подмени съставът на Комисията за защита на потребителите и в нея да влязат хора, които имат потенциал и създадоха гражданския натиск над фирмите монополисти.
Депутатите от СК се възмутиха, че в залата не присъства председателят на КЗП Веселин Златев.
Малко след приемането на трите законопроекта председателстващият заседанието Екатерина Михайлова обяви, че вече е изготвен общият проект. Михайлова отбеляза, че парламентът е започнал да работи по-бързо.
Председателят на Комисията по икономическа политика Мартин Димитров поиска да се намали срокът за предложения по законопроекта на три дни. Очаква се той да бъде разгледан на второ четене в пленарната зала идната седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!