Т урция не се меси във вътрешните работи на България, а ЕС, и в частност Германия, разчита на добрите отношения между София и Анкара.
Това заяви външният министър Екатерина Захариева в студиото на NOVA. Заедно с премиера Бойко Борисов, тя посети Турция в началото на тази седмица. Там Борисов имаше разговори на високо ниво с колегата му Бинали Йълдъръм и президента Реджеп Ердоган.
Борисов: Турция е нашият най-голям европейски съсед
Меркел: Благодаря на България за опазването на границата
Българският министър-председател действително беше помолен от германския канцлер Ангела Меркел да бъде мост в отношенията между Брюксел и Анкара, заяви Захариева.
За отношенията ЕС-Турция тя заяви, че
и двете страни трябва "да успокоим топката".
"Там (в Турция) има 3 милиона мигранти, а на границата им се води война. ЕС трябва да бъде солидарен, защото бежанците трабва да са по-близо до родните си места, за да могат да се върнат там, когато обстановката се успокои", смята Захариева.
Вицепремиерът припомни, че след сключването на споразумението между ЕС и Турция за ограничаване на бежанския приток към Европа, мигрантският натиск по българо-турската граница е намалял с 82%.
Споразумението беше сключено в началото на 2016г. преди опита за преврат срещу Ердоган миналото лято, както и референдума, след който турският президент получи допълнителни правомощия. Много европейски страни изразиха притесненията си, че Турция поема по все по-авторитарен път. Същевременно ЕС има ангажимент да работи за визова либерализация за турски граждани, както и да подпомага финансово южната ни съседка.
В началото на тази година самите българо-турски отношения се изостриха заради предсрочните парламентарни избори у нас. Според Захариева и двете страни полагат усилия напрежението да спадне.
Решението на Турция да не включи посланика си в България Сюлейман Гьокче в делегацията при посещението може би е свързано с непремерените му изказвания,
смята Захариева.
Гьокче беше обект на критики заради откритата си подкрепа за партията на Лютви Местан ДОСТ преди предсрочните избори в края на март. Това беше една от причините редица отговорни фактори, включително българския президент, да алармират за възможна намеса на южната ни съседка във вътрешните ни работи.
Впоследствие посланикът определи политическото говорене за Турция у нас като "лудост".
"Мисля, че това беше знак, че и те искат да забравим какво е било", смята Захариева за отсъствието на Гьокче.
Намеса на Турция във вътрешните работи на България не трябва да има и не мисля, че има, каза още външният министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!