Парламентът реши казина и игрални зали, които работят след 22 ч., да не могат да бъдат на по-малко от 100 метра от студентски общежития или вътре в тях.
Промените в закона за висшето образование, предложени от депутати от различни парламентарни групи, бяха подкрепени единодушно на първо четене в пленарната зала - 87 гласа "за".
При заварено положение заведенията, които не отговарят на новите условия, трябва да прекратят дейността си след изтичане на лиценза, издаден от Държавната комисия по хазарта.
Максималната продължителност на лиценза е пет години.
Определя се статутът на студентското общежитие като вид жилищна сграда и тази дефиниция дава възможност за прилагане на специален режим, се посочва в мотивите.
От друга страна, с промените се забранява на вузовете да предоставят ползвано от тях имущество, независимо от собствеността, за откриване на игрални зали и казина по смисъла на Закона за хазарта, както и за заведения с работно време след 22 ч.
Депутатите задължиха министъра на образованието да извършва проверки поне веднъж на две години във всяко висше училище, което управлява имоти публична държавна собственост.
При неизпълнение на препоръките за отстраняване на нарушенията в поставения срок (не по-дълъг от 3 месеца) той има право да предложи на министъра на финансите да спре изплащането, изцяло или частично, на държавните субсидии за социално-битови разходи, определени за съответната година за висшето училище.
При отстраняване на нарушенията неизплатените средства следва да се изплатят със задна дата, реши парламентът.
Огнян Стоичков от "Атака" и един от вносителите на промените, посочи, че в законопроекта има баланс на интересите между висшите училища и бизнеса.
Той даде за пример предвидения гратисен период, даден на казината и залите да преустановят своята дейност в изпълнение на изискванията на закона. Нашата цел е сигурност и спокойствие в Студентски град, допълни депутатът.
Между първо и второ четене ще има промени, но ПГ на ГЕРБ застава зад текстовете, обяви Румен Стоилов от управляващото мнозинство.
И добави, че Студентски град отдавна не е само академично място, но и жилищен квартал.
Като плюс Ивелин Николов от левицата отчете, че за пръв път се регламентира статутът на студентските общежития като жилищни сгради. Не шумът обаче, а наркоразпространението, престъпната дейност в заведенията в района оставали основният проблем там.
Според Николов има две заинтересовани страни, които не са част от консенсуса по промените. Комисията по хазарта, която реагира като комисия, защитаваща хазартните фирми, а не като държавен орган, и здравното министерство - което твърди, че законопроектът нарушава стопанската инициатива, поясни депутатът.
Според колегата му Петър Мутафчиев измененията решават частично проблема, който не е само в заведенията, но и в строителството на нови, "които ще започнат да се появяват на 101-я метър".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!