П редседателят на БАН и бивш министър на образованието за кратко в първото правителство на Бойко Борисов – акад. Стефан Воденичаров, бе издигнат за кандидат-президент от Инициативен комитет.
В него влизат проф. Валери Стефанов – литературовед и писател, акад. Георги Марков – историк, акад. Светлин Русев – художник, проф. Стефан Киров – олимпийски шампион, Тома Томов – журналист, Русана Стефанова – адвокат.
Кандидатурата на 71-годишния академик се подкрепя и от група бивши политици и общественици, сред които – писателя Антон Дончев, двама бивши председатели на НС Благовест Сендов и Огнян Герджиков, бившия зам.-министър на туризма Бранимир Ботев, скулпторите Величко Минеков и Крум Дамянов, бившия омбудсман Гиньо Ганев, както и от ректора на ВУЗФ и неуспял кандидат за гуверньор на БНБ Григорий Вазов.
Номинацията на акад. Воденичаров обаче предизвика доста коментари заради представянето ѝ в периода на посещението на Вселенския патриарх Вартоломей I у нас, завършило със скандал.
В понеделник на тържествена церемония в Големия салон на Българската академия на науките вселенският патриарх Вартоломей получи почетното звание „доктор хонорис кауза“ на БАН. Председателят на академията представи Вартоломей като „радетел за диалога между религиите и най-уважаван в света православен духовен водач“.
Воденичаров е и сред инициаторите за връчването на орден „Стара планина“ на Вселенския патриарх.
„Академик Воденичаров докара Вселенския патриарх Вартоломей, за да си направи пиар за неговата президентска кампания“,
коментира пред БНР богословът проф. Иван Желев, бивш председател на Агенцията по вероизповедания.
„Значи ето кой е предложил Вартоломей за орден. Сега остава и той да ни спретне един референдум, някоя статуйка пред Ал. Невски – и е готов за президент. Впрочем интересен е съставът на комитета, който го издига откъм връзки със стария режим“, пише във „Фейсбук“ Ивайло Дичев, професор по културна антропология.
„Стефан Воденичаров щял да се кандидатира за президент. Аз ще се кандидатирам за ко-водеща на Гала“, коментира също в социалната мрежа журналистът Полина Паунова.
„Не съществува връзка между номинацията и посещението на Вселенския патриарх в България“,
коментира проф. Валери Стефанов от Инициативния комитет, издигнал кандидатурата на Воденичаров. Той уточни, че идеята е била тази инициатива да бъде представена в Деня на будителите, но заради втория тур на изборите съобщението е отложено.
Стефанов подчерта, че хората, които участват в тази инициатива, не са се събрали по силата на някакво съзаклятие, а в качеството си на български граждани, ангажирани със съдбата на България.
„Награждаването на Вартоломей с орден „Стара планина“ е моя идея.
Малко хора помнят, че той изигра роля за единението на църквата ни преди години. Обществото тогава не изрази благодарност към него. Ние му дължим този жест. Освен това той е помагал много на БПЦ по различни поводи. Наши учени могат да ползват библиотеките под негова юрисдикция. Смятам, че визитата му мина добре“, заяви акад. Воденичаров пред БНТ.
Той посочи, че кандидатурата му за президент е подкрепена от Инициативен комитет и по някакъв начин не би се ангажирал партийно.
„Не съм членувал в никоя партия и не съм се занимавал с политика. Аз съм инженер, учен, няма прокарване на нечии интереси през кандидатурата ми. Нека се чуе мнението на Инициативния комитет. Приех това, което те мислят. В него участват мои приятели, хора с идеи за благото на България“, обясни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!