„Ако за Камелия Ненкова мога да кажа, че познава точката и запетаята на новия Изборен кодекс, то за Румяна Сидерова мога да кажа, че познава точката и запетаята на ЦИК”. С тези думи зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова представи две от общо шестте номинации на Коалиция за България за членове на Централната избирателна комисия (ЦИК) - Ивилина Алексиева, Александър Андреев, Росица Матева, Таня Цанева, Камелия Ненкова и Румяна Сидерова.
Тя посочи, че е необходимо да има приемственост и опит в работата на ЦИК: „Румяна Сидерова е един дългогодишен член на ЦИК. Задължително е, за да се гарантира нормалната работа на ЦИК, да има един такъв човек, който да гарантира работата на централната администрация”, каза Манолова.
Мая Манолова представи и кандидатурата на Ивилина Алексиева, номинирана от КБ за председател на ЦИК.
„Разпознаваема е, като защитник на различни каузи, като например за честни и прозрачни избори. Г-жа Алексиева има разностранен опит, който е взаимно допълващ се”, заяви Манолова.
С това предложение Коалиция за България удържа на обещанието си за хора без партийна обвързаност, посочи Манолова по адрес на Алексиева, която е изпълнителен директор на Института за модерна политика на бившия депутат от НДСВ Борислав Цеков.
Таня Цанева, също номинирана от КБ, обърна внимание на според нея недостатъчно добре дефинираното в Изборния кодекс определение „социологически агенции”.
Надявам се, че новоизбраната ЦИК ще успее да дефинира и да излезе с решение ще имат ли право неправителствените организации с нестопанска цел да извършват изследвания в изборния ден или това право ще бъде дадено само на търговските дружества, каквито са социологическите агенции, заяви Цанева.
Депутатът от ГЕРБ Димитър Лазаров й обърна внимание, че ЦИК няма правомощия по отношение на Изборния кодекс. Цанева поясни, че става въпрос за по-точно дефиниране и според нея ЦИК излиза с много решения и може да дефинира.
Общо 24 номинирани за членове на ЦИК бяха изслушани на днешното заседание на Комисията по правни въпроси.
Последните изслушани бяха Мария Мусорлиева, Владимир Пенев, Ясен Стоев, Таня Дишлиева и Цветан Милев. Мария Мусорлиева и Владимир Пенев са предложени от депутата от ПГ на „Атака” Павел Шопов, Ясен Стоев е предложен от народния представител Георги Свиленски, Таня Дишлиева е предложена от депутата от Коалиция за България Жельо Бойчев, а Цветан Милев – от депутата Таско Ерменков.
На 20 март се очаква Народното събрание да избере председател, заместник-председатели и секретар, а президентът да назначи членовете.
“Оттук-нататък имат думите парламентарно представените политически сили, да предложат окончателно кандидатурите си за ръководство на бъдещата ЦИК, пред Народното събрание, и за членове при президента, който има пълномощия да назначи членовете на ЦИК, както и извън парламентарно представените, но представени в Европейския парламент, партии също ще имат представител в бъдещата ЦИК”, обясни народният представител от ПГ на ДПС Четин Казак. На 18 март в 18:00 часа изтича срокът за тези действия, допълни депутатът.
На въпрос на журналисти какви са законовите гаранции за това ЦИК да не се влияе от партиен натиск, депутатът посочи: „Законовите гаранции са записани в самия Изборен кодекс. ЦИК е превърната в професионален орган с мандат от 5 години, т.е членовете на бъдещата ЦИК ще имат защитата на своята мандатност. Има редица ограничения за упражняване на друга дейност, така че те ще могат изцяло да се отдадат на работата си в ЦИК и мисля, че професионализмът и качествата, които всеки един от тях, има, ще им помогне да вземат най-правилните решения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!