Депутатите въведоха възможност за експериментално гласуване по електронен път на предстоящите парламентарни избори.
Условията и реда за електронното гласуване ще се определя от Централната избирателна комисия, реши парламентът при гласуването на второ четене на промените в Закона за избиране на народни представители. По електронен път ще се гласува в около 50 избирателни секции със специални магнитни карти.
Независимият народен представител Светослав Спасов, който е вносител на предложението, обясни, че е предлагал да се гласува с електронен подпис. Идеята му е да се повиши избирателната активност сред младите хора и гражданите, които са в чужбина.
Те да могат да гласуват от плажа, от връх Мусала и дори от пустинята Сахара, отбеляза той.
Макар да не бе прието предложението му за вот с електронен подпис, Спасов смята, че гласуваното днес е добра първа стъпка.
Освен бюлетините за гласуване, в секциите, където ще може да се гласува електронно, ще бъде поставена автоматизирана система, а избирателят ще гласува с магнитна карта и с електронен показалец, обясни още той.
Депутатите отхвърлиха
текстове, предоставящи възможност за разширяване на т.нар. "изборен туризъм",
Предложението бе направено от депутата от ДПС Христо Бисеров, който поиска хората, които не са в избирателния списък, да гласуват с лична карта, без да доказват, че са били в страната 48 часа преди изборния ден.
Предложението породи вълнение в пленарната зала. Веселин Методиев от ДСБ каза, че става дума за нещо, което сме виждали по телевизиите – увеличаване количествата на автобусите от Турция, които се изсипват в изборния ден и променят резултатите в отделни селища на България в полза на ДПС.
По думите му, ако БСП гласува поправката на Бисеров, ще направи нова стъпка към опорочаване на изборите.
Мая Манолова от БСП подкрепи предложението на Бисеров, но при гласуването гласовете на левицата и ДПС не стигнаха за приемането му.
Отпадна и денят за размисъл,
през който досега 24 часа преди вота предизборната кампания спираше, забраняваше се агитирането и разгласяването на нови данни от социологически поручвания.
Депутатите съкратиха предизборната кампания от четири на три седмици. Това се налага, тъй като изборите за евродепутати са на 7 юни т.г., а парламентарните трябва да бъдат, по Конституция, между 28 юни и 5 юли.
С промените в закона се забранява финансирането на предизборната кампания със средства от юридически лица и еднолични търговци.
Забраната важи и за чуждестранни физически лица, чужди правителства или чуждестранни държавни предприятия, търговски дружества или организации с идеална цел.
Депутатите решиха, че независим кандидат за депутат ще може да се регистрира само като мажоритарен кандидат и за това ще са необходими подписите на не по-малко от 10 хил. избиратели с постоянен адрес на територията на района, в който се кандидатира.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!