С ред темите на редовното правителствено заседание в сряда са били мантинелите и техните функции, проектът „Южен поток“, допълнителното финансиране на министерствата, става ясно от стенограмата, публикувана на сайта на Министерския съвет.
Премиерът Бойко Борисов е поискал от министрите си Теменужка Петкова, Меглена Кунева и Божидар Лукарски цялата документация по проекта „Южен поток“ да му бъде предадена до петък.
Борисов е пожелал да се запознае с всички подробности, за да не му се налага
„да клепа с уши като Орешарски“, когато отговаря на депутатски питания.
В сряда премиерът заяви в Народното събрание, че не може да получи договора за строителството на „Южен поток“. Той дори апелира, ако трябва да се вземе „силово“. Борисов бе изслушан от народните представители във връзка с изказването на руския президент Владимир Путин за спиране на проекта през България.
Пред министрите си Борисов е категоричен, че
иска резюме от „А“ до „Я“ по темата „Южен поток“, за да не казва – „не съм го чел“ или „не ми го дават“, което пък не му отива.
„До петък искам да имаме всички договори, споразумения по „Южен поток“, да се спази всичко, което касае класифицирана информация, всичко, което има, но искам от „А“ до „Я“ вие да сте запозната и да ми се направи резюме, за да мога да отговарям в парламента като ме питат, а не да „клепам с уши“ като Орешарски и да викам „не съм го чел“ или „не ми го дават“, което не ми отива. Но това беше истината и нямаше как да лъжа – ами не съм го поискал още. Петък, живот и здраве… Цялата информация ме интересува“, обръща се още в началото на заседанието Борисов към енергийния министър Теменужка Петрова.
След това разговорът продължава с обсъждането на точките от дневния ред на кабинета.
По време на обсъждането на проект на постановление за отпускане на допълнителни пари на министерствата от държавния резерв, които са за непредвидени и неотложни разходи, първа думата взима регионалният министър Лиляна Павлова.
С решението се отпускат 13 млн. лв. на Регионалното министерство, които трябва да отидат за зимната подготовка на пътищата. Министър Павлова обяснява, че със средствата ще бъдат извършени аварийни ремонти по проходите и магистралите, сред които освен кърпенето на дупки, спада и ремонтът и подмяната на мантинели.
Премиерът Борисов заявява своята загриженост именно за мантинелите, покрай които започва разговор за състоянието и предназначението им.
„Мантинелите ще можем само по магистралите в момента при зимни условия“, обяснява Павлова.
„Мантинелите са просто… Как карат тези хора! Сърцето ме боли – една здрава мантинела няма!
Ние ги сменяме непрекъснато“, коментира Борисов.
В разговорът се включва и финансовият министър Владислав Горанов, който обяснява, че мантинелите са „за да не умират хората“. Той обаче се чуди „дали си възстановяват парите на Пътната агенция“.
„Те са затова, но през 50-100 метра са огънати, счупени или направо ги няма, размазани“, отговаря Борисов.
След краткия разговор следват благодарности на министри за отпуснатите средства.
Правосъдният министър Христо Иванов изразява благодарност от името на Висшия съдебен съвет за отпуснати 10 млн. лв. за съдебната власт. След него се изказва земеделският министър Десислава Танева. За национални доплащания на животновъдите са отпуснати 65 млн. лв. След нея благодарности изказва и министърът на културата Вежди Рашидов.
„Тъй като колегите основателно благодариха на финансовия министър, аз, разбира се, много му благодаря. Благодаря много за разбирането, че наистина след дефицита декември месец българските творци могат да бъдат спокойни, че за Нова година ще се приберат с възнагражденията си вкъщи“, казва Рашидов.
Това негово изказване провокира премиера, който предлага на
министрите да помечтаят колко хубаво би било, ако вместо за оздравяване на банките, правителството разполагаше с близо 3 млрд. лв. допълнително за различните ведомства.
„Представяте ли си, вместо 2 млрд лв за КТБ и 900 млн лв за другата банка, тези пари да ги бяхме разпределили върху бюджета на министерствата ви. Опитайте се, ето така, давам ви една минута да си помълчите и да си представите с близо три милиарда, сега все едно да ви кажа: 3 млрд. дайте да ги разпределим в министерствата. Малко да си помечтаем!“, коментира Борисов.
Към благодарствените изказвания се присъединява и зам.-министърът по социалната политика Лазар Лазаров. Той обяснява, че с отпуснатите пари министерството ще може да покрие всички социални разплащания, с което да се гарантира „поносима степен на социална закрила на българските граждани“.
Зам.-министърът на външните работи Румен Александров също изказва благодарности за това, че с отпуснати на министерството допълнителни средства, ще се покрият неразплатени разходи за изборите в чужбина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!