С ъпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев заяви по повод 100-те дни на кабинета, че не е доволен от темпа на реформите.
"Посоката е вярна, темпото е слабо. Оценката за стоте дни от управлението на правителството е малко над 4", коментира съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов.
Според него има плюсове, има и минуси. Минусите са свързани с предложенията и работата на Финансовото министерство в по-голямата си част. "Такъв беше случаят с грешното решение, прокарано с мнозинство, за пенсионните фондове. Грешно беше и спирането на влаковете. За нас е грешка и сегашното вкарване в Народното събрание на искане за подкрепа за 8 милиарда дълг. Аз не искам да бъда една глупава машина за гласуване и няма и да бъда, както и моите колеги", посочи той.
"Сто дни имитация на реформи, през които БСП в опозиция набира сили", е коментарът на социалистите за коалиционното управление до момента. Според БПЦ пък в управляващата коалиция има твърде големи разногласия и трябва да се направи още, особено за икономиката.
Според депутата от АБВ Георги Кючуков пък правителството е осигурило политическа стабилност и това е голямото му постижение. Той даде положителна оценка на кабинета за първите сто дни управление, а слабите области, според депутата, са икономиката и особено проектът за емитиране на нов дълг.
Изключително разочароващо управление в първите 100 дни, правителство на имитацията, на излъганите очаквания за реформи, социално неангажирано управление, обяви пред журналисти в парламента Жельо Бойчев от името на ПГ на "БСП лява България".
Той се аргументира със замразяването на всички социални плащания за майки и деца, а след вчерашния ден (гласуването м комисия на нов външен дълг 8 млрд. евро) вече можело да се определи и като "управление на манипулациите". По думите на социалиста, не виждаме нищо ново, в същото време нищо старо от първото правителство на ГЕРБ не е забравено.
"Виждаме само опит с поредица скандали да се манипулира общественото мнение и да се бяга от реалните дебати. Не бяха "Червеи", не беше колесникът на самолета, какви ли не глупости, само и само да не коментираме това, че сме свидетели на липса на политика, която да стимулира икономическия растеж у нас , каквито са и очакванията към това правителство", каза Бойчев.
Той припомни, че в програмната си декларация управляващите са обявили кабинет на стабилността, правителство, което трябва да изведе страната към ускорен икономически растеж - нещо, на което не сме свидетели. ГЕРБ правят същото, което правиха при предишното си управление и което могат най-добре - да трупат дългове, които всички български граждани трябва да плащат, каза Бойчев.
На това той противопостави действията на кабинета "Орешарски", който от изтегления 1 млрд. лв. външен заем е дал 240 млн. лв. за размразяване на социалните плащания, малко над 200 млн. лв. за разплащане с бизнеса, над 200 млн. за финансиране на дефицита от 2013 г. За сравнение за предлагания нов дълг от 8 млрд. евро няма разчети как ще бъдат харчен, подчерта той.
По думите на Бойчев опозицията в лицето на "БСП лява България" през тези 100 дни става все по-силна и консолидирана. Доказателство за това било, че БСП е успяла тази седмица да изведе стотици българи пред президентството срещу опита да бъде ангажирана страната ни във военния конфликт в Украйна, както и да се противопостави на новия заем.
ПГ на БДЦ определи първите сто дни на правителството като "без време кацналия премиерски самолет" - има желание за полет, има дори излитане, но и предвидима авария с коалиционните колесници. В декларация от името на групата се посочва, че общата оценка за работата на кабинета досега е "добър 4".
"Основният проблем на това управление е, че ГЕРБ се опитват да правят реформи, а реформаторите и патриотите си правят пиар. Четвъртият участник в управлението - АБВ, продължа да стои на първите три букви от азбуката, без да е сигурен много как продължава тя", отбелязват от БДЦ.
Според групата между партньорите в управлението има прекалено драматични разминавания по отношение на социалната, образователната и външната политика и това се отразява видимо на работата на кабинета.
Очакванията ни са за по-ясни и категорични позиции и стратегии, най-вече в сферата на икономиката, ясно посочване на виновните за КТБ, търсене на наказателна отговорност от тях и премахване на политическите чадъри в правосъдната система, се посочва в декларацията. От БДЦ очакват още и проактивна европейска политика, съчетана с ясни отговори на обществено значими теми, като здравната реформа, ситуацията с бежанците, "Южен поток". Правителството трябва да подготви спешно авариен вариант на енергийната стратегия, предвид на рязкото влошаване на отношенията с Русия, смятат още от БДЦ.
Пред журналисти Росен Петров заяви, че е хубаво, че има правителство, защото то е донесло някаква политическа стабилност, но програмата му все още е в твърде пожелателен тон.
Вицепремиерът Ивайло Калфин е една от най-силните личности в правителството, отбеляза Георги Кючуков от АБВ. "Коледните надбавки, предстоящите великденски надбавки, двукратното увеличаване на минималната работна заплата, увеличаването с 200 млн. лв. на бюджета на социалното министерство - това са все неща, които може би не се усещат толкова драстично от хората, които разчитат на социални помощи, но са стъпка в правилната посока", коментира депутатът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!