Служител на ДАНС e съпричастен към изтичането на информация от специални разузнавателни средства (СРС), ползвани при разследването, в което е подслушван директорът на митниците Ваньо Танов.
Това е станало ясно при направеното изследване с полиграф, каза министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Той участва в кръгла маса в парламента за необходимостта от законодателни промени в нормативната уредба на СРС, организирана от парламентарната подкомисия за контрол на специалните разузнавателни средства.
При изследването на друг служител на МВР от звеното на служба ДОТО (Дирекция оперативни технически операции) в Добрич се е оказало, че той е извършвал немарливо работата си, каза вицепремиерът.
Цветанов посочи, че контролът на дейността по подслушването може да бъде засилен, като се използва заснемане на работните места. Според него така "всеки, който седне там, ще бъде запаметяван и визуално".
Ясно регламентиран съдебен контрол е необходим за ефективна работа по използването и прилагането на СРС,
заяви министърът на правосъдието Маргарита Попова. Тя посочи още, че засега съдебният контрол е само първоначален, но не е регламентиран последващият - когато има събрана информация извън наказателните производства. В министерството смятат, че поръчителят на СРС трябва да се мотивира за това, че няма друг начин за събиране на информацията.
Трябва детайлно да се разработи използването на СРС по проблемите на националната сигурност - в момента тази тема е бяло поле в закона, констатира Попова.
Съдиите ще дават толкова разрешения за използване на СРС,
колкото могат да контролират, каза премиерът Бойко Борисов след като се срещна с главния прокурор Борис Велчев, министъра на правосъдието Маргарита Попова и председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев.
Те обсъдиха законодателни промени за използването и за контрола на СРС и се обединили около идеята, че трябва да бъде засилен съдебният контрол върху използването на СРС.
Сред другите основни идеи е в МВР отговорността върху издаването на разрешения за ползването на СРС да се прехвърли от министъра на вътрешните работи на главния секретар на министерството. Според премиера
отговорността трябва да се споделя между главния секретар на вътрешното ведомство и съдията, издал разрешението за СРС
По думите му съдиите ще четат много по-внимателно мотивите за искане на СРС, тъй като ще следят процеса на използването им и ще налагат санкции.
Главният секретар на МВР ще преценява много по-добре от министъра кога трябва да се назначат СРС, тъй като има по-голяма представа за капацитета на службите, каза Борисов. Като пример посочи, че ако има 20 бригади за използване на СРС и 500 искания за назначаване на СРС, главният секретар ще откаже 480 от тях.
Министър Попова заяви, че законодателните гаранции за защита на личните права на хората, които попадат в обсега на СРС, ще трябва да се засилят. Според нея няма нужда звеното по прилагането им да се извежда от МВР, но трябва да се оказва силен съдебен контрол. Съчетанието между съдебната власт и парламентарния контрол ще е изключителен инструмент, заяви министърът.
Главният прокурор Борис Велчев посочи, че контрола върху разузнавателните средства трябва да бъде засилен на законодателно ниво и да се отдели от политиката.
Председателят на ВКС Лазар Груев посочи, че промените да бъдат плод на консенсус между властите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!