МВР беше изправено пред едно от най-сериозните изпитания през тези две години, защото беше подхвърлена искрица, от която можеше да припламне по-голям пожар, каза пред парламента и.д. министър на вътрешните работи Веселин Вучков, който беше извикан за изслушване по повод случилото се в пловдивското с. Катуница и последвалите протести.
Според Вучков това, заради което хората демонстрират в последните дни, е натрупано недоволство, но то не може да се преодолее и ограничи само с говорене.
"Това, което хората искат да видят -
държавата да си дойде на мястото и да започне да настъпва със законови средства, не може да стане с натискане на едно копче,
то ще стане постепенно", каза още Вучков.
Според него обаче действията трябва да са на всички институции, а не само на МВР.
Когато гражданите видят, че държавата постепенно започне да настъпва със законови средства, общественото напрежение срещу демонстрираната безнаказаност ще намалее.
По думите на и.д. министъра на 24 септември вечерта в Катуница е имало около 3000 души, като повечето от тях не са били от местното население. Към селото са се насочили около 700 автомобила с по четирима пътници.
Ние не допуснахме автомобилите в Катуница, но не можахме да спрем хората, които влязоха пеша, поясни той.
В селото е имало три периметъра, в които са участвали около 250 служители на МВР - както от охранителна полиция, така и от жандармерията.
"Окончателните оценки за ситуацията в страната ще бъдат направени тепърва и трябва да бъде направен анализ, за да се извлекат поуки от случилото се. Картината е много далеч от представата за погроми и за кървави размирици, но независимо от това, не е изключено нещата да ескалират в по-голяма степен и всички сме отговорни това да не се случи", заяви Вучков.
Пред депутатите той каза, че иска да защити служителите на МВР, защото основната заслуга да няма жертви след сблъсъците в Катуница, е на органите на реда.
Депутати от ДПС му зададоха редица въпроси, като Лютви Местан го попита дали е съгласен с казаното от премиера Бойко Борисов, че полицията не се е справила със ситуацията в с. Катуница.
Вучков не изключва ескалация на напрежението. Разбира се, че има опасност ситуацията да ескалира - намираме се в предизборен период, каза той пред журналисти в парламента и допълни, че очаква напрежението със сигурност да спадне след 1 ноември.
По думите му МВР е в състояние на повишена готовност и ще наблюдава процесите толкова, колкото е необходимо.
В отговор на питане дали върху Кирил Рашков е оказвана закрила, Вучков посочи, че със сигурност върху него е имало някаква закрила от страна на институциите - било с познанства с представители на прокуратурата, било с политици. Възможно е много от тези, които сега искат оставки, да са ползвали неговите изборни услуги, каза и.д. вътрешен министър. Според него, за да се държи толкова демонстративно Рашков, очевидно е имало покровителство.
От името на ПГ на ГЕРБ изразявам благодарност на всички служители на МВР за денонощния, всеотдаен труд и за високия професионализъм, заяви от парламентарната трибуна председателят на групата на ГЕРБ Красимир Велчев.
Той посочи, че ГЕРБ категорично се противопоставя на всички опити за нагнетяване на етническо напрежение и определят като недопустимо използването на един криминален инцидент за събирането на политически дивиденти.
"ГЕРБ няма да участва в никакви сценарии за провокации срещу етническия мир в страната. Трагедията не е и не може да бъде равна на омразата и затова всички трябва да разберат, че конфликтът в Катуница е единствено криминален", подчерта Велчев.
Абсолютно неадекватна е реакцията на МВР и на ОД МВР – Пловдив,
заяви от парламентарната трибуна депутатът от БСП и бивш вътрешен министър Румен Петков.
"Защо, при положение, че в интернет страница за видео материали се появява съобщение със заплаха от внука на Кирил Рашков, при писмен сигнал, подаден от роднина на убитото момче за такава заплаха, МВР не реагира? Защо Рашков и близките му не бяха арестувани веднага след убийството на момчето?", попита Петков.
Той заяви, че не може да имаме палежи в продължение на два дни в село Катуница и да твърдим, че всичко ни е наред.
Защо запалените къщи не се охраняват от МВР и в тях се влиза неконтролирано?, попита още депутатът.
В декларация от парламентарната трибуна от БСП заявиха, че държавата е неспособна да осигури спокойствието на гражданите и именно това отключва справедливия гняв на хората. Това не е гняв срещу ромите, това е гняв срещу социалните несправедливости и двойния аршин, който се прилага, посочиха от левицата.
Лидерът на "Атака" Волен
Сидеров призова премиера да подаде оставка,
ако не може да се справи с ромската престъпност. Премиерът да не се обижда, ако обича, а да се огледа и да разчисти това или, ако не може да се справи, да се откаже и да подаде оставка, заяви в кулоарите на парламента Сидеров.
Той поздрави "младите хора", които са излизали да протестират срещу "бездействието на властта и драстичната циганска престъпност". Те излязоха на улицата спонтанно, без да са организирани от партия, профсъюз, каза Сидеров и допълни, че е нормално сред тях да има провокатори, тъй като те винаги ще съществуват.
В отговор на журналистически въпрос Сидеров заяви, че не се чувства виновен за насаждане на етническо напрежение. От години говоря за тези проблеми, а всички медии ме обявявахте по един или друг начин за лошия, за расиста и ксенофоба, каза Сидеров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!