В СС не прие оставката на Петьо Петров като следовател в Софийска градска прокуратура. Разпределението на гласовете беше 12 гласа „за“, 4 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се“.
Така внесеното предложение от Главния прокурор Сотир Цацаров не събра необходимият брой гласове.
Аргументът на магистратите бе, че освобождаването на Петров от длъжност ще препятства реализирането на дисциплинарна отговорност спрямо него.
Прокуратурата има интерес Петьо Петров да бъде освободен по най-бързия начин, коментира Цацаров. Главният прокурор поясни, че освобождаването на Петров с нищо няма да повлияе на реализирането на наказателна отговорност и липсва основание той да не бъде освободен при наличието на проверка.
"Като има толкова отдавна известни факти, защо няма образувано дисциплинарно производство, за да блокирате оставката? Не може да блокираме тази оставка, защото тя е предизвестие с 30-дневен срок“ допълни Цацаров. По думите му е необходимо да се постъпи според разпоредбите на закона, независимо кой е подал оставка.
Съображенията на членовете на съвета са, че проверката в етичната комисия още не е приключила, а едно освобождаване след подадената оставка ще препятства реализирането на дисциплинарна отговорност.
По време на обсъждането стана ясно, че има образувана проверка и от страна на прокуратурата и към настоящия момент са снети обяснения от няколко лица от състава на МВР, ДАНС и Прокуратурата, които са участвали в планирането и осъществяването на разследването.
На 3 февруари Петров напусна поста си на завеждащ Следствения отдел към СГП.
Освобождаването от шефския пост на Петьо Петров, който е известен с прозвището си Пепи Еврото, дойде часове, след като окончателно Върховният касационен съд (ВКС) потвърди оправдателните присъди по делото за даване на подкуп бившия военен министър Николай Цонев, съдията Петър Сантиров и ексглавния секретар на финансовото министерство Тенчо Попов.
Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Попов бяха обвинени по времето на ГЕРБ, че са предлагали подкуп от 20 000 евро именно на него, за да прекрати дело срещу Цонев. През октомври 2012 г. СГС оправда и тримата подсъдими. А в мотивите си съдия Иван Коев посочи, че следователят Петров сам си е поискал подкупа.
Става дума "за емблематичен пример на полицейска провокация, инсценирана и проведена с участието на свидетеля П. Петров под ръководството на лица от службите за сигурност, полицията и държавното обвинение", обяви съда в оправдателното решение.
Петьо Петров беше свидетел по това дело и бе свързан с разследването. Очаква се по-късно днес ВСС да гласува оставката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!