Предложението за 10% данък върху лихвите по депозитите е поредната екстравагантна идея на Симеон Дянков, която цели да бръкне в джоба на българските граждани.
Тя удря не само богатите хора с големи влогове, но и бедните българи.
Това коментира председателят на БСП Сергей Станишев по отношение на идеята на правителството да се облагат с 10% лихвите по депозитите на физическите лица.
Позицията му беше разпространена от пресцентъра на БСП. Лидерът на социалистите категорично възразява срещу обяснението на Дянков, че това е едва ли не данък върху богатството.
Станишев посочва, че ще се облагат депозитите и на хората с ниски доходи, които пазят бели пари за черни дни.
Сергей Станишев коментира още, че ако е искрен, Симеон Дянков е трябвало да предложи да се освободят от данъчно облагане лихвите, които хората плащат по ипотечните и потребителските си кредити.
Това е логиката на данъчното облагане на лихвите - щом се облагат лихвите за депозити, трябва да се освободят от облагане лихвите по кредити, които са ползвали хората, смята Станишев.
Лидерът на БСП посочва още, че ако Дянков е искал да облага богатите, е трябвало да приеме идеята на БСП - доходите на бедните българи да бъдат освободени от данък общ доход, а богатите да плащат ставка по-висока от 10%
"Това би било социално справедливо по време на криза", смята Станишев. Според него идеята на управляващите показва, че очевидно те очакват, че ще са зле с изпълнението на бюджета и се чудят как да го пълнят.
"Нездравословна мярка" в условия на криза - така Петър Димитров от левицата определи предложението
за данък върху лихвата на депозитите от 1 януари следващата година. Според него по този начин допълнително ще се влоши състоянието на икономиката.
Всички т.нар. увеличения ще бъдат взети от хората, това е поредното бъркане в джоба на българина, коментира депутатът пред журналисти в парламента.
Явно няма пари, ако парите ги имаше, щеше да ги има и в бюджета за тази година, смята той.
През май започна нова спирала на кризата, растежът в България се докарва от европейските пари, каза Димитров и допълни, че, след като парите в приходната част на бюджета ги няма, те трябва да се съберат отнякъде.
Бизнесът не работи, трябва да се бръкне в джоба на хората - така той си обяснява мярката. Димитров каза, че има такава практика и в ЕС, но тогава трябва да се сравняваме с другите държави и по доходите.
"Синята коалиция": В криза не се въвеждат нови данъци
Съпредседателят на ПГ на Синята коалиция Мартин Димитров коментира пред журналисти, че този данък ще повиши лихвите по кредитите
Завоят наляво, за който се притеснявах, се случва - повишаване на осигурителните прагове и на максималния осигурителен доход, въвеждане на данък върху лихвата от депозитите, коментира Димитров.
Според него тези мерки ще увеличат данъчно-осигурителната тежест в криза, както и сивата икономика. Нито една от тези мерки не трябва да се приема в момента, смята синият депутат.
Предложението за данък върху депозитите ще доведе и до поскъпване лихвата по кредитите, защото нещата са свързани, и ще удари бизнеса и гражданите, смята Мартин Димитров.
Според него в резултат на тази мярка хората ще пренасочат депозити към нещо друго и спестяванията ще намалеят.
Димитров отбеляза, че България се е противопоставила на идеята в ЕС да има данък върху финансовите транзакции, а сега предлага данък върху депозитите у нас, което било нещо подобно.
По думите му това е една доста непоследователна политика на правителството. Това предложение показва, че правителството, в частност министър Дянков и неговите икономисти, са чули аргументите на опозицията, че бюджетът е нестабилен и панически в последните дни и часове са търсили допълнителен приходоизточник, смята Димитров.
Според него обаче е по-добре да бъдат отрязани неефективни разходи, отколкото да бъде въвеждан нов данък, който допълнително да влоши състоянието на бизнес средата.
ДПС: Вероятно предложението за облагане на лихвите по депозитите ще отпадне между първо и второ четене на проектобюджет 2013
Такова предположение направи пред журналисти в парламента депутатът от ДПС Хасан Адемов.
Според него вероятно целта е да бъде отклонено вниманието в по-различна посока, тъй като проблемите в бюджета и с приходната, и в разходната част са много сериозни.
Адемов припомни, че досега общественото внимание се е занимавало с екзотичното, по думите му, предложение за различна минимална заплата по регионите.
Адемов постави въпроса дали трябва да се облагат спестявания. Ако те са доходи от труд, те вече са обложени с данък, как така за един и същ финансов ресурс ще се прилага два пъти данъчно облагане, попита той.
Депутатът изрази и притеснение дали българските граждани ще са в състояние да понесат в условия на криза такъв данък, който е крайно непопулярна мярка.
Ако, не дай си боже, се стигне до ефект на доминото и хората започнат масово да теглят парите си от банките, банковата система ще бъде поставена пред сериозно изпитание, а едва ли това е целта на Симеон Дянков и на правителството, предупреди Адемов.
КНСБ настоява за допълнително обсъждане за данъка върху лихвите от депозитите,
съобщиха от синдиката. От синдиката с изненада са установили, че на заседание на Министерски съвет днес в преходните и заключителни разпоредби на промените в Закона за ДДС е приета идеята за данък върху лихвите от депозитите, при положение, че подобно предложение не е било обсъдено между социалните партньори на вчерашното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
КНСБ смята, че въпросът е от крайна значимост и поради тази причина не би трябвало да се избягва от подобно обсъждане.
Според синдикалистите много по-голяма полза за бюджета от данък върху лихвите по влоговете ще има, ако се облагат финансовите транзакции. Според данните на Министерство на финансите неговото въвеждане ще доведе до 180 млн. лв. допълнителни приходи в бюджета, докато с предлаганото облагане на лихвите от депозитите ефектът ще е, по думите на финансовия министър Симеон Дянков, 120 млн. лв.
Ако все пак данък върху лихвите на спестяванията бъде наложен, трябва да имаме предварителна информация за структурата на депозитите по размер, тъй като смятаме, че загуби от този данък не би трябвало да понася тази част на населението, която спестява, за да има нещо настрана, а тази, която ползва депозитите, за бързо и безрисково обогатяване, заявиха от синдиката.
Българската народна банка (БНБ) не очаква новия данък да повлияе директно на показателите на българските банки и на стабилността на системата
като цяло. От гледна точка на баланса между сигурност и доходност банковите депозити нямат алтернатива като най-добра форма за спестяванията на гражданите у нас. Това се посочва в изявление на БНБ по повод предложение на правителството за облагане на доходите от лихви по депозитите на граждани с 10%.
От БНБ уточняват, че не са информирани предварително за предложението на правителството,
нито са участвали в такива дискусии. "Това решение е елемент от данъчната политика и засяга преди всичко данъчната тежест на гражданите и последващите от това стимули за натрупване на спестявания, като източник на финансиране на инвестициите в икономиката, и следва да се обсъжда от тази гледна точка.
Настоятелно се обръщаме към всички участници в започналите вече публични дебати да не се спекулира с възможното влияние на тази потенциална фискална мярка върху стабилността на банковата система.
БНБ не очаква обявеното облагане с 10% на доходите от лихви по депозитите на гражданите да повлияе директно на показателите на българските банки и на стабилността на системата като цяло. От гледна точка на баланса между сигурност и доходност банковите депозити нямат алтернатива като най-добра форма за спестяванията на гражданите у нас", посочват от БНБ.
От Министерството на финансите трябва да се аргументират, коментира икономистът от "Индъстри Уоч" Георги Стоев
пред Агенция "Фокус". "Този, който предлага идеи, трябва да ги защитава, а не всички които сме против тях, да аргументираме защо сме против. Цялата логика на обществения дебат се обръща", заяви Стоев.
По думите му не може едно предложение да се обосновава с аргумента, че "навсякъде в Европа е така".
"Ако Министерството на финансите има доклад, който прави сравнителен анализ на облагането на финансови институции, нека бъдат така добри да го публикуват.
Но ако просто говорят как в Турция такситата били жълти и затова в България трябва да са жълти… Това е политическо решение, което касае всеки един българин, обикновеният човек ще трябва да плати тези данъци, и не може да бъде аргументирано с едно изречение", каза той.
По думите му хората ще продължат да използват банковото посредничество, но ще платят по-висока цена за това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!