Ш ефът на фонд "Земеделие" Мирослав Николов не потвърди разпространена от ресорното министерство информация, че всички членове на управителния съвет на фонда са подали оставки в знак на несъгласие с отказа му да напусне.
Пред Би Ти Ви Николов каза, че не е видял писмени заявления за оставки и не може да каже дали тази информация е вярна или само се тиражира.
Конфликтът между министерството и фонда продължава, след като министър Димитър Греков и Николов изпратиха сигнали до прокуратурата един срещу друг, а опитът на премиера Пламен Орешарски да тушира напрежението се оказа неуспешен. От министерството обвиняват в фонда в неправомерно одобрени плащания, а от фонда обвиняват земеделския министър, че проваля процедури и така може да доведе до спиране на милиарди от еврофондовете.
Днес Николов директно обвини министър Греков, че обслужва интересите на ДПС.
Николов твърди и че по време на проваленото вчерашно заседание на управителния съвет из коридорите на Министерство на земеделието е обикалял зам.-председателят на ДПС Рушен Реза.
По-рано пред БНР той съобщи, че от Управителния съвет на Фонда са освободени тримата заместник-министри на земеделието, като добави, че вече бил объркан кой е член и кой не е член на ръководството.
"Оказа се, че половината от УС вече е подменен и не мога да бъда сигурен кой е член и кой не е член. В УС имаше хора, които бяха за първи път на такова заседание. Продължават промените, с цел да бъде възпрепятствана работата на Фонда. Доколкото моята информация е вярна, знам, че зам.-министърът г-н Гечев (от БСП) вече не е член на УС. Не съм видял подаване на оставки и не мога да коментирам", обясни Николов.
Изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие” се оплака за пореден път от институционален натиск, оказван му от аргарния министър. По думите на Николова министърът му е сретнал активно мероприятие след вчерашното провалено заседание на Управителния съвет на разплащателната агенция.
По думите на Николов министърът му казал, че ако не подаде оставка, ще му отнеме допускът до класифицирана информация. Половин час по-късно пред сградата на фонда се появили двама служители на ДАНС, които опитали да връчат документи за отнемане на допуска на Николов, но по думите на последния те били набързо скалъпени и дори името му било сбъркано. Мирослав Николов обясни, че евентуалното отнемене на правомощията му да борави с класифицирана информация не би попречило принципно на работата му, но това бил опит за дискредитация.
Заместникът на Николова Виолета Александрова, обяви, че натискът, който им се оказва, е свързан с овладяването на директните плащания, които фондът прави
Тя посочи, че Програмата за развитието на селските райони е единствената, която в момента не е спряна и работи. Николов допълни, че „риба най-добре се лови в мътни води”, тъй като предстояла смяна на властта и назначаването на служебен кабинет.
И двамата увериха, че земеделците, който получават средства от фонда, няма да пострадат от конфликта в него.
Бойко Синапов от Асоциацията на българските животновъди обаче коментира пред БНР, че според него случващото се между МЗХ и Фонд "Земеделие" ще бъде понесено от животновъдите
"Недопустимо е в такива моменти, когато в страната има огнища на заразни болести за животни, те да не успеят да направят кворум и да се проведе УС. Възмутени сме. Дръпната ни е голяма спирачка и не можем да продължим така", каза Синапов. По думите му смисъл от протести има и животновъдите вече подготвят такива.
Светла Боянова, председател на Института по агростратегии и иновации и бивш заместник-министър на земеделието, заяви, че такова поведение на институциите е недопустимо и обижда целия сектор
Пред БНР тя обясни, че ако управителният съвет на фонда иска да освободи изпълнителния директор, при събиране на кворум това може да стане.
Действията не кореспондират с това, което се желае - ние много желаем да нямаме това лице за изпълнителен директор на Фонда, но подаваме оставки и го бетонираме, добави тя.
"Управителният съвет избира изпълнителния директор, може да го избере без мотивация. Предлага се от министъра на земеделието и той се гласува с решение на две трети от управителният съвет. За мен е необяснимо и е съмнително, ако е имало кворум, и това,че Мирослав Николов не иска да подаде оставка, това няма никакво значение. УС може да го освободи, така както са го избрали, дори без да се мотивират", посочи тя.
"Работата на Фонда вече е блокирана. Рисковете от създалата се ситуация произтичат от липсата на доверие. Всички такива замервания между Министерството и Фонда няма как да не се отразят върху бранша. Да не говорим, че ЕК също ни наблюдава и аз, ако съм от ЕК, няма да бъда много спокойна за парите, които ни дава Европа", каза още тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!