ДПС и Коалиция за България внесоха в деловодството на Народното събрание днес вот на недоверие към кабинета.
Вотът е за провал на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, отложеното присъединяване към Шенген, полицейщината и нарушаването на основни човешки права.
В подкрепа на вота са се подписали 74-ма депутати.
Вотът беше внесен от депутатите от Коалиция за България Сергей Станишев, Ангел Найденов, Петър Димитров и колегите им от ДПС Христо Бисеров, Лютви Местан, Алиосман Имамов и Юнал Лютфи.
Вече е ясно, че освен парламентарните групи на ДПС и Коалиция за България, вотът ще бъде подкрепен и от депутатите от Синята коалиция и независимите от РЗС.
И този път, обаче едва ли ще се съберат нужните гласове за сваляне на правителството.
По Конституция предложението за недоверие на кабинета се счита за прието, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители.
БСП, ДПС и СК и останалите от РЗС имат общо 94 народни представители.
От "Атака" заявиха, че няма да подкрепят вота, както и независими депутати, които декларираха предаността си към ГЕРБ, с изключение на верните на РЗС.
Според вносителите кабинетът на ГЕРБ е установил едноличен режим на управление, основан на полицейщината и нарушаване на основните човешки права.
ДПС и левицата смятат, че кабинетът се е провалил в политиката на противодействие на корупцията, организираната престъпност и в установяването на ефективна охранителна и правораздавателна система. Тежък резултат от тази политика е отложеното членство в Шенген, посочват те.
Вместо да се ограничи, контрабандата се разраства, което нанася огромни щети на приходната част на бюджета и се явява силно криминогенен фактор, се отбелязва в мотивите.
Под паравана на противодействието на престъпността и корупцията ескалира полицейщината, която освен използването на силовите структури за тяснопартийните цели на ГЕРБ, има още по-уродлива изява - полицейското насилие, пишат вносителите на вота.
Според тях е безпрецедентен и абсолютно неоправдан ръстът в използването на СРС, тъй като броят им е нараснал от 5988 през 2008 г. на 15 684 през 2010 г. Това, предвид ниския процент на годността им като доказателствени средства в съда, налага извода, че специалният инструментариум на държавата се използва за политически нужди, посочват вносителите.
Според тях кабинетът в лицето на премиера и министъра на вътрешните работи е допуснал пробив в националната сигурност чрез изтичане на класифицирана информация.
Освен с проявите на организираната престъпност и корупция, правителството показва неспособност за справяне и с конвенционалната престъпност, смятат ДПС и Коалиция за България. Според тях МВР отчита ниска ефективност на разкриването на арогантни прояви на етно-религиозна нетолерантност.
С най-тежки последици за развитието на демократичния процес в страната е опитът на премиера Бойко Борисов и вицепремиера Цветан Цветанов да дискредитират и подчинят независимата съдебна власт, пише в мотивите. Според ДПС и левицата пример са опитите на Цветанов да раздава присъди вместо съдебната власт, обявявайки медийно кой е виновен и кой - невинен.
Като особено притеснителен опозицията отчита факта, че силовият вицепремиер е назначен и за председател на предизборния щаб на управляващата партия, защото според ДПС и левицата това поставя под съмнение честността на изборите за президент и местни власти.
Единственият начин да бъдат спрени тези опасни тенденции е парламентът да гласува вот на недоверие на правителството и да се даде шанс на българските граждани, след предсрочни избори, да бъдат управлявани от ново, демократично правителство, заявяват вносителите на вота.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!