М инистър-председателят Бойко Борисов видя и позитивни неща в доклада за България на Европейската комисия, информира Нова ТВ.
„Истината е, че в политическите послания в доклада има и доста отчетени позитивни неща, като приемането на актуализираната Стратегия за съдебна реформа, приемането на измененията в Конституцията, приемането на антикорупционната стратегия, създаването на съвета и проекта на закона на госпожа Кунева, който също е една от препоръките за спешно приемане.
Основните препоръки са към Висшия съдебен съвет
– свързани с дисциплинарните производства, с атестирането и с назначенията, с етичните правила и други препоръки”, с тези думи премиерът коментира на правителственото заседание доклада на Еврокомисията.
„Най-важната и спешната задача пред Министерството на правосъдието е внасянето на измененията на Закона за съдебната власт, които са свързани и с измененията на Конституцията”, добави той.
„Прекият избор от магистратите на членовете на ВСС е също изцяло неразработен, така че за това срокът е март месец и трябва да ви кажа, че той е изключително оптимистичен, бърз и спешен. Работата вече е започнала в министерството. Законът за съдебната власт е топ приоритет, така че в първите няколко месеца – февруари и март, ще бъдем изцяло фокусирани върху него”, увери министър-председателят.
Първата оценка на доклада на ЕК показва, че е обективен и ние го четем като
обективна оценка за реформата в съдебната система и в борбата с корупцията и организираната престъпност,
там има ясни сигнали че са нужни допълнителни стъпки за да продължим напред, каза пред журналисти в МС вицепремиерът Меглена Кунева. Тя, заедно с вицепремиера и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, министъра на правосъдието Екатерина Захариева, както и с вицепремиера Томислав Дончев , който се включи в пресконференцията по-късно, представиха основните оценки на изпълнителната власт по доклада на ЕК.
Необходими са действия за продължаване на реформите и приемане на следващите законодателни инициативи, посочиха Кунева, Бъчварова и Захариева.
2016 ще е годината, в която българите ще усетят действителен напредък в наблюдаваните области,
каза Кунева. Отчита се, че правителството има воля да продължи напред. Тази година е тест за борбата с корупцията. Положителните оценки трябва да ни дадат кураж за натиск за конкретни резултати по иначе добре замислените стратегии, върху които няма забележки, посочи Кунева. "Вие мислите правилно, но са нужни резултати и целенасочени действия, това е което ни казват от ЕК", уточни Кунева.
Голяма част от критиките са съм ВСС, но правителството ще внесе своите законодателни инициативи, каза Захариева.
В доклада се отчита положителния ефект на стратегията за борба с корупцията, каза още Кунева.
Крайно време е да спрем да гледаме на доклада като документ, с който някой размахва пръст на България, каза Екатерина Захариева. Има желание за промяна и план за действие, заяви министърът на правосъдието.
Планът за действие ще бъде представен в петък по време на Съвета за съдебна реформа,
каза още Захариева. По думите й основните приоритети на Министерство на правосъдието са промените в Закона за съдебната власт, които трябва да бъдат внесени до 10 март в Министерски съвет. Най-важната промяна в него е свързана с измененията на Конституцията - разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии, явното гласуване и прекия избор на членовете на ВСС от магистратите, както и засилената роля на инспектората за оценки на проверките за почтеност и имущество на магистратите. Захариева допълни, че ЕК подчертава и очакването за план за въвеждане на електронното правосъдие.
Захариева също посочи, че основните препоръки в доклада са към Висшия съдебен съвет и са свързани с дисциплинарните производства, с атестирането и с назначенията и с етичните правила на работа. Тези препоръки ще бъдат отчетени при измененията на Закона за съдебната власт, именно в главите, свързани с атестирането, кариерно израстване и самоуправлението на съда, посочи тя.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов също коментира доклада
на ЕК, заявявайки, че трябва да възприемаме всяка една от критиките като градивна.
По отношение на доклада на ЕК, че не трябва да се прехвърля вината, към която и да е институция той сподели, цитиран от Агенция „Фокус”: „Всяка една от институциите в България трябва да поеме своята отговорност и съответно тяхната компетентност, за да могат да изпълнят ангажимента си към препоръките от ЕК”.
„Механизмът за сътрудничество и оценка за България въведен през 2007 г. е полезен, защото той води до законодателни промени, които могат да подобрят, както съдебната така и правоохранителната система”, заяви Цветанов.
„Мога да оценя доклада като обективен и разбира се винаги възприемаме всяка една критика като градивна критика, която трябва да бъде реализирана през предстоящите месеци.
За това и част от дебата, които водихме с преговорните екипи трябва с Министърът на правосъдието Захариева трябва да се направи това, което трябва да изпълним като ангажимент, както пред ЕК и да отговорим на очакванията на българското общество”, заяви Цветан Цветанов.
По думите му, разделението на властите е ясно разписано и има повече спекулативни твърдения, отколкото намеса в различните власти. Той коментира, че това, което искат да направят е законодателството да бъде адекватно на това, което трябва да се реализира.
По-рано днес в Брюксел бе представен мониторингов доклад на Европейската комисия, в който се посочват сериозни системни проблеми и съмнения за независимостта на съдебната власт в България. Припомнете си с видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!