Р едактираният вариант на документа „Визия 2020: България в НАТО и в Европейската отбрана“ сочи „незаконното анексиране на Крим от Русия и конфликта в Източна Украйна“ за най-сериозната заплаха за мира и сигурността в Европа след Втората световна война.
Новата версия, която бе одобрена в понеделник от Съвета за сигурност към МС, вече е публикувана за обществено обсъждане на интернет страниците на правителството и на Министерството на отбраната (вижте текста тук).
В документа е записано, че анексирането на Крим от Русия и конфликтът в Източна Украйна „доведоха до сериозна промяна в съотношението на силите в Черноморския регион, това негативно развитие има непосредствено отношение към сигурността на България“.
От документа е отпаднал текстът, според който България е в информационна война с Русия.
„България се оказва в една от зоните с най-голяма концентрация на рискове и заплахи в Евроатлантическата общност. Тенденциите за тяхното развитие са негативни в средносрочен, а в редица случаи и в дългосрочен аспект. Източник на значителни рискове за националната сигурност на Република България остава нестабилността на региони, намиращи се в близост до границите на страната ни“, пишат още авторите на документа.
„Динамично протичащите в Близкия Изток и Северна Африка кризисни процеси са дестабилизиращи
както в регионален, така и в по-широк план и сериозно засягат сигурността и интересите на България. Конфликтите в Сирия, Ирак (с участие в тях на свързани с „Ал Кайда“ и други радикални групи като „Ислямска държава“, Фронта „ал-Нусра“ и др.), в Палестинските територии и Либия, политическата и по линия на сигурността нестабилност в Египет (особено в Синайския полуостров) и Ливан са източник на потенциални и реални рискове и заплахи за България и другите страни-членки на НАТО и ЕС.
Амбициите на Иран да развива ядрена и ракетна програма също продължат да бъдат рисков фактор
за стабилността в регионален и глобален мащаб. Част от рисковете за България са свързани с обстановката в Афганистан“, се казва още в текста.
Като допълнителни рискове за България са посочени международният тероризъм, миграционният поток, провалената държавност в някои страни в Близкия Изток и Африка, както и нарастващият брой и сложност на кибератаките.
Останалата част от Визията, свързана с повишаване на военния бюджет и модернизацията на армията, е запазена без промяна.
Текст в първия вариант на проекта, според който Русия води информационна война срещу България, предизвика сериозна дискусия. Затова и спорният вариант бе отстранен и се наложи преразглеждането на „Визия 2020“.
Президентът Росен Плевнелиев заяви в коментира си за документа, че залегналите в него позиции изцяло се припокриват с официалната позиция на Алианса, нееднократно изразявана от генералния секретар на НАТО.
Държавният глава посочи, че одобрява подхода, който е приложен за изготвянето на документа и допълни, че в писането му са участвали уважавани експерти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!