Главна причина за оставките на дипломатите е дисциплинарното наказание,
което им наложи Министерският съвет по предложение на външния министър Румяна Желева, както и последвалият отказ на президента Георги Първанов да подпише указ за отзоваването им.
Едномесечно вътрешно разследване във МВнР по повод нарушенията и манипулациите по време на парламентарните избори тази година доведе до решение на министър Желева в съгласие със Закона за дипломатическата служба.
Отказът на държавния глава постави началото на продължил няколко дни шумен скандал между него, правителството и парламентарното мнозинство.
Днес депутатите от ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака" и РЗС се канеха да приемат декларация, с която да настояват президентът да изпълни конституционните си правомощия и да освободи посланиците, но обявената оставка обезсмисли това.
Министър Желева потвърди пред парламента за оставката, мотивирана от Младенов с "желание да запази престижа на българската дипломация".
"Президентът снощи даде ясен знак, че ще подпише указа и ще отзове посланиците. Това означава, че е осъзнал е грешката си", коментира в кулоарите на парламента вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Той добави, че администрацията на Първанов провокира конфликтни ситуации, които са недопустими между институциите. Според Цветанов при трагичния инцидент в Охрид конфликтът е бил провокиран от началника на кабинета на президента, а сега конфликтът е бил провокиран при една "скромна беседа" със студенти в УНСС.
Отзоваването се иска след проверка в МВнР, резултатите от която са предадени на прокуратурата, каза още министър Желева и опроверга "критикарите", според които се търси политическа разправа.
"Редица служители на МВнР са допуснали нарушения
не само на изборното законодателство, но и на редица закони при провеждането на изборите от 5 юли", каза министърът.
Поради тази причина предсрочно е прекратен мандатът на генералния консул в Истанбул Евегений Генев, за когото не е нужен президентски указ.
Николай Янкулов е с последно предупреждение за уволнение, дисциплинарни производства са образувани срещу Огнян Нинов и Силвия Нинова, но не са наложени наказания, посочи Румяна Желева. Не се разбра къде и на какви позиции работят тези служители.
Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов коментира, че подавайки оставка, посланик Младенов, "който може да е извършил нарушение, достойно се опитва да защити президента, който фактически иска да не изпълни конституцията, т.е. той се опитва да му помогне".
"Първанов бъди мъж!", призова лидерът на ДСБ.
По думите му Първанов не трябва да се крие зад оставката на посланика на България в Турция.
"Виждаме много сериозен аргумент за импийчмънт на президента Георги Първанов, ако той си присвои правото на преценка, а не по конституция да назначава посланици", посочи още Костов.
Той допълни, че конституцията категорично задължава президента да назначи и освободи от длъжност ръководителите на дипломатическите представителства по предложение на Министерския съвет и не му е дадена възможност за преценка.
"Слуховете твърдят, че посланиците са били посъветвани от хора в президентството да си подадат оставките, за да се "измъкне" президентът от тежката ситуация, в която е поставен", каза депутатът от Синята коалиция Димо Гяуров. Според него обаче президентът не е нарушил конституцията, като не е отзовал посланиците в Анкара и във Вашингтон, и това не е достатъчна причина за искане на импийчмънт.
Гяуров допълни, че това е аргумент, който заедно с други аргументи може да доведе до процедурата по отстраняване на държавния глава, която СДС ще подкрепи.
Декларацията за отзоваването на двамата посланици, макар и неразглеждана и негласувана от парламента, свърши своята работа, коментира Димо Гяуров. Според него искането за импийчмънт на президента е постигнало задачата да се постигне обща воля на мнозинството в Народното събрание и по отношение на отзоваването на Младенов и Петков.
Иван Костов обаче заяви, че името на най-сериозният нарушител при гласуването в чужбина тепърва ще излезе - той е
посланикът във Великобритания Любомир Кючуков.
"Той беше изпълняващ длъжността министър на външните работи и той организира изборите зад граница. Аз съм убеден, че комисията, която прави проверка, ще посочи точно него като основен виновник за организационното опорочаване на процеса. Ние очакваме правителството да го предложи за освобождаване", каза Костов. По-рано с такова искане излезе и партия РЗС.
Любомир Кючуков е дългогодишен активист под една или друга форма в ръководните структури на БСП и е смятан за приближен на президента Първанов.
Министър Румяна Желева обаче отново повтори, че в момента няма основания Кючуков да бъде отзован от Лондон за изборни нарушения. По думите на Желева цялата хронология трябва да се проследи много внимателно и не е толкова лесно да се каже "този е виновен, онзи е виновен".
БСП застъпи позицията на президента, че посланиците в Турция и САЩ са били дискредитирани заради скандала.
От своя страна министър Желева призова хората, "които се упражняват на гърба на случая с отзоваването на посланиците в Турция и в САЩ", и на гърба на МВнР, да престанат да го правят, тъй като това уронва престижа на дипломацията.
Желева каза, че през лятото ходила до резиденция "Евксиноград" край Варна, за да съгласува с президента политическите назначения и че при желание от негова страна може да го направи пак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!