Н икакви статистически данни не предполагат рязко нарастване на броя на български имигранти към Великобритания. Това каза българският министър на външните работи Кристиан Вигенин.
"Но тенденциите, които се наблюдават във Великобритания, за нас представляват наистина проблем,
защото излизат от европейската рамка и неслучайно беше достатъчно остра и оценката на Европейската комисия вчера, която ние самите разчитаме да защити договорите и с това да защити и българските граждани, които в момента работят във Великобритания или имат желание да заминат във Великобритания", каза още той. Вигенин подчерта:
"Ние сме много притеснени от кампанията, която се развива месеци наред и тази кампания срещу свободното движение на хора и конкретно срещу българските граждани, които живеят или имат намерение да заминат за Великобритания. Тя е нещо, което представлява наистина сериозен проблем. Жалко е, че дневният ред на британското общество се определя в момента от антисистемни партии, които налагат определени позиции и виждания."
"Притеснени сме, че британското правителство се поддава на тази пропаганда и предлага мерки в отговор на тази пропаганда, част от които ние разглеждаме като откровено дискриминационни. Тази кампания превърна в мишена всички български граждани, огромната част от които всъщност са високообразовани хора, които допринасят значително за развитието на британската икономика и допринасят като цяло за британското общество", посочи Вигенин.
Според българския министър "тази кампания не почива на никакви факти, а напротив - тя заиграва с определени страхове на хората, експлоатира икономическите трудности, които срещат всички страни в Европейския съюз, но всъщност целта на тази кампания е погрешна".
"Великобритания определено е една от страните, които спечелиха много от разширяването на ЕС, от възможността да се отворят нови пазари за Великобритания, от възможността британските компании да печелят от своите инвестиции в новите страни членки. В конкретния случай трябва да кажем, че
британските компании печелят от своето присъствие в България. Британските туристи винаги са били добре дошли в България.
Хиляди британски граждани имат собственост тук в България и ние очакваме това да бъде признато от британското общество и още по-конкретно от британското правителство. Това, което ние очакваме е честно третиране и признание, че България има ценен принос към Европейския съюз и не само България, а като цяло новите страни членки, и че разширяването не създава само по себе си проблеми за Великобритания, а обратно – то създава нови възможности", подчерта Вигенин.
По думите му, бъдещето на ЕС е обща отговорност на всички страни членки и опитите да бъдем върнати назад няма да донесат нищо добро за ЕС като цяло и конкретно за Великобритания.
Българското правителство ще следи внимателно прилагането на предложените мерки. Ние все пак разчитаме, че една част от тях, които са откровено дискриминационни, няма да бъдат въведени в британското законодателство. Ако това се случи, ние ще следим внимателно, ще сезираме и ЕК по въпроси, които считаме, че излизат или противоречат на европейското законодателство и заедно с това ще се опитаме да сътрудничим с британското правителство, за да постигнем максимална степен на защита на българските граждани, които вече са във Великобритания, подчертавам, и които те първа ще имат намерение да заминат за там, каза българският първи дипломат.
Според него българските граждани не са проблем. "Аз се надявам все пак предложените от г-н Камерън мерки да не бъдат прилагани толкова бързо, а нека все пак да се види какъв ще бъде ефектът от отварянето на трудовия пазар на Великобритания от 1 януари 2014 г. Ако всички тези страхове не се потвърдят, както ние очакваме, тези мерки ще станат излишни", отбеляза Вигенин.
Пак казвам следим внимателно какво се случва и ще направим всичко необходимо българските граждани да бъдат защитени", каза още той."Въпреки уверенията, които през лятото бяха отправени от министъра по европейските въпроси Лидингтън, който посети София, след това неколкократните уверения от различни висши представители от британското правителство, че няма да има ограничения на трудовия пазар на Великобритания, че няма да се прилагат дискриминационни мерки, виждаме, че към днешна дата тази позиция започва да се променя. Моят призив е все пак наистина да не се прибързва с прилагането на тези мерки, защото ако всички тези опасения не бъдат оправдани, тогава и тези мерки ще бъдат излишни", каза още Вигенин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!