„Няма как да се депресирам от доклада на Европейската комисия, защото очакванията не бяха високи. Ние знаем много добре какво е свършено и какво не е. Нямаше как този доклад да е положителен. Причините са обективни. От юли 2012 досега като цяло не беше свършено кой знае какво. И преди това при правителството на ГЕРБ имаше много слаб прогрес".
Това каза в студиото на „Здравей, България” по Нова ТВ външният министър Кристиан Вигенин.
"Европейската комисия ясно е казала какви са критиките и какви са препоръките.
Неудачно е да се правят сравнения между България и Румъния.
Излизаме от дискусията какво точно е казано. Мнението на британския посланик е лично, не е той човекът, който дава оценка на страната ни”, каза външният министър по повод коментара на посланикът на Великобритания Джонатан Алън, че България изостава от съседката си.
"Една от важните препоръки е да се търси консенсус по отношение на реформите и гаранция на прозрачността на процесите там. Това често отсъстваше през последните години. Но този доклад, който покрива три правителства и два парламента, доказва, че проблемът е и в начина на функциониране на институциите, а вероятно и в кадрите“, допълни той.
Вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова коментира пред БНТ:
"Незабавно започваме да правим план за действие. Крайно време е политиците да сложат край на това обвинение кой е по-лош. Това не е състезание по красота.
Да се замеряме с обвинения не ни помага".
Тя съобщи, че екшън-планът за действие започва да се изготвя веднага. На специално заседание още днес във Висшия съдене съвет ще видим какво предлагат. Добре е към ВСС да се създаде граждански съвет, предложи Златанова и подчерта, че е "много важно да се започне с гражданското участие".
"Така наречената политическа воля не ни доведе до нищо. Виж, обществената воля е нещо друго.
Знаете, че НК вече е внесен. Да, предстоят дискусии, предстои обсъждане по него", поясни правосъдният министър.
"В доклада пропуски са отбелязани за целия 18-месечен период и ЕК още в самото начало казва, че оценява три отделни правителства и си дава сметка за това. Има добри отчетени тенденции за всички 18 месеца, но тези, които могат да обърнат мнението и на българските граждани, и на ЕК за следващия период са от последните месеци. Това може да обърне и следващия доклад. Такава е оценката за намаления натиск на изпълнителната власт върху съдебната власт показва положителна тенденция. Колкото до упреците към ВСС самият съвет трябва да се произнесе дали при тях има външна намеса", смята Златанова.
"Мен лично този доклад не ме изненада, констатациите в него ние си ги знаем. ЕК спря да говори за политическа воля още от 2011 г., липсата на тази констатация не е от сега. Тогава тя разбра, че твърде рано е дала кредит. От тогава насам ЕК винаги дава кредит", коментира Златанова.
"Това поведение, което имат България и Румъния, е достатъчно сериозно. ЕК няма никакво намерение да политизира и да критикува. Целта е да се преодолеят слабостите, които още през 2006 г., когато се ратифицираше договорът, бяха отбелязани. Когато тези слабости бъдат преодолени, тогава мониторингът ще отпадне", каза още тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!