В ъншният министър Кристиан Вигенин обмислял възможността България да потърси услугите на лобистка компания, която да даде гласност на българските тези, които не намират достатъчна чуваемост в мощната антиимиграционна кампания във Великобритания.
"Минавало ми е през ума за лобизъм, но след последната очерняща кампания с Хохегер, реших, че това би донесло повече негативи”, обясни Вигенин пред Би Ти Ви.
Той добави, че страната ще търси други методи да утвърди позициите си по темата. Според Вигенин с крайния национализъм и ксенофобията трябва да се борят умерените партии на европейско ниво, които трябва да мобилизират избирателите си, а не само Министерството на външните работи на България.
"Във Великобритания Партията на независимостта на Найджъл Фараж успя да натрупа популярност благодарение на истерията с имиграцията. Най-лесната жертва на тази кампания бяха българите и румънците, за които пазарът трябва да се отвори изцяло от 2014 г.”, обясни българският външен министър.
Той подчерта, че българите не са просяци във Великобритания, а с осигуровките си допринасят повече, отколкото получават от социалната система на Острова. „Статистическите аргументи обаче не бяха чути и кампанията продължи”, допълни министърът.
Външният министър беше категоричен, че в отложеното му пътуване до Великобритания преди края на годината няма търсен ефект на определена демонстрация, защото не става дума за фиксирано посещение, а за серия от разговори, за които външното ведомство преценило за по-подходящо да се проведат през януари.
Вигенин коментира и упреците за мекия тон на позицията на МВнР след речта на премиера Реджеп Тайип Ердоган в Кешан, когато нарече няколко области на Балканите, включително Тракия, „живата история на Турция в Европа”.
"За мен е по-важно дали такива разбрани-недоразбрани думи са подплатени с действия. Турция не променя своето добросъседско отношение. Тук в България не трябва да се надпреварваме кой ще реагира по-остро на едни думи”, коментира първият дипломат на България. Той увери, че в разговорите с колегата си Ахмед Давутоглу, който ще дойде в София през февруари, той е получил уверение, че има пълно разбиране за проблемите на България. Вигенин определи подписаното преди седмица Споразумение за реадмисия в Турция като особено важно за Европейския съюз в бъдеще.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!