„Вчера беше денят, в който се събра активът на ГЕРБ и реши какво да прави оттук нататък. На мен не ми е известно по-рано да е имало такива намерения. Вчера беше отправена публично една покана към няколко политически сили.
Днес ще обсъдим този въпрос, но смятам, да, ще се отзовем на тази втора покана и ще говорим по малко повече детайли по нещата, които очертахме и при първата ни среща”.
Това обяви в студиото на „Здравей, България” по Нова ТВ Кристиян Вигенин от БСП по повод поканата на ГЕРБ за втори преговори с БСП, Реформаторския блок, Патриотичният фронт и АБВ.
Запитан да ли е възможно БСП да даде подкрепа в пленарна зала за старта на едно правителство, което да бъде с Реформаторския блок, Вигенин отвърна, че към момента
трудно би могъл да отговори, защото още не се знае с каква програма ще се яви новото правителство.
„Има очаквания то да има ясна програма, ясно коалиционно споразумение между партиите, които участват в него. Правителство с програма, която очевидно ще се разминава с нашите виждания, излиза отвъд възможностите ни на нормална опозиция”, добави Кристиян Вигенин.
„Готови сме да подкрепяме важни решения на бъдещото правителство, ако този диалог продължи, но не можем да отстъпим от ключови въпроси на нашана програма и виждания”, категоричен бе Вигенин.
„По принцип АБВ е за една широка коалиция с ясен политически ангажимент и ясен обществен договор. Но дясно правителсвто, инициирало някакви законови промени, които не са близки до нашите виждания, не бихме опдкрепили”, категоричен бе Емил Димитров-син – АБВ.
На въпрос „Бихте ли били трети партньор в конфигурация ГЕРБ – Реформаторски блок?”, Емил Димитров-син от АБВ отговори: „Условностите са много. Разликите все още са много. Четирите основни точки, по които ние нямаме засега никакво разбиране с ГЕРБ, не могат да ни позволят да продължим нататък, без да има продължение на разговорите. Самото участие на Първанов в договорние екип е гаранция за това, че ние гледаме много сериозно на една бъдеща коалиция и не бихме си позволили в никакъв случай да правим движения, несъвпадащи с нашите идеи”.
„Има известен натиск върху БСП да се включи в някаква коалиция в името на стабилността на държавата, а тя зависи колкото от управлението, толкова и от опозицията. Ние ще бъдем сериозна опозиция, която е готова на диалог и компромиси по важни за страната въпроси, но не виждаме причина да се пришием към едно безпринципно управление”, добави Кристиян Вигенин.
Неприятно е, че някои в БСП удрят своите, за да станат звезди. А трябва да удрят ГЕРБ, пък заяви Антон Кутев по Би Ти Ви.
Той направи този коментар визирайки съпартийците си, които разкритикуваха поведението на ръководството на БСП.
"Очаквам сега към атаката да се включи и Страхил Ангелов", заяви бившият депутат, който не влезе в новия парламент. "Има хора в партията, които не са разбрали, че колкото повече топят ръководството, толкова повече потъва партията", каза още Кутев.
"Изпълнителното бюро днес ще реши какво ще правим на преговорите с ГЕРБ. Аз смятам, че не трябва да се включваме в управлението. Те направиха ужасни грешки, които ни струват много.
Държавата е в такова положение, че всеки трябва да прави компромиси. ГЕРБ носи отговорност за управлението на държавата, нека я носят, а не да прехвърлят тежестта на БСП", каза още Антон Кутев.
"Съставяне на стабилно правителство в център-дясно е възможно, но и необходимо", заяви по БНР Захари Георгиев, член на преговорния екип на БСП.
"БСП ще работи за отстояване на общите национални приоритети, които сме констатирали с ГЕРБ, но имаме и своите ангажименти към българските избиратели, които ни се довериха и не може да се очаква, че така безпринципно ще ги отменим и нарушим. Още на първия кръг консултации се видя, че може да се задълбочат разговорите, в това число и на експертно ниво, защото в първия кръг по-скоро имаше опит за изразяване на позициите от наша страна, но от отсрещната страна имаше кратки отговори с "да" и "не", заяви Георгиев.
Той посочи темите, по които би могло да се стигне до експертни разговори с ГЕРБ: "Една от тях е насърчаване на инвестиционната активност и подобряване на бизнес средата в България. Искаме да създадем условия, с помощта на държавата, за индустриализация на икономиката. По отношение на доходите на населението имаме доста различия с тях. Трябва да намерим необходимия модул за гарантиране на банковата стабилност и решаване на проблема с КТБ".
През изминалата седмица стана ясно, че на този етап няма да се получи политическа подкрепа за съставяне на правителство между ГЕРБ и БСП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!