"Държавата е лош стопанин, задълженията на държавните предприятия са 9 млрд. лв., като 6 млрд. са краткосрочни. Има и такива, които работят на печалба, въпросът е доколко реална е тя." Това заяви вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева пред БНР.
Днес в столицата се провежда конференция за развитието и перспективите на предприятията, които са с над 50% държавно участие. Според вицепремиера основен въпрос е, че тези предприятия работят не само като търговски дружества, а изпълняват и социални функции, което ги прави по-трудно управляеми, по-трудно реализиращи големи приходи и печалби.
"Всички мерки за подобряване на тяхната работа биха донесли икономически растеж. Поканили сме днес и организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Работим върху законопроект за държавните предприятия, който да им даде стабилност", поясни вицепремиерът.
Според нея цялата система на управление на предприятията, в които има над 50% държавно участие, трябва да се регулира със закон.
По нейните думи публичността в работата на държавните предприятия също е важна и те трябва да се управляват като публични дружества. Другото е липсата на сигурност в тези предприятия.
"Не приемам това, че представителите на държавата, които участват в търговските бордове, не получават пари. Това не ги стимулира", заяви още вицепремиерът.
Най-голямо е държавното участие в дружествата в секторите енергетика и транспорт.
В енергийния сектор се увеличават дружествата с ниска ликвидност и висока задлъжнялост, в това число в дружествата от БЕХ, посочи зам.-министърът на финансите Людмила Елкова по време на конференцията.
Тя отбеляза, че това сериозно застрашава обслужването на заеми и като цяло финансовата стабилност на държавните енергийни дружества.
Повишаването на задлъжнялостта от своя страна оскъпява новия финансов ресурс, защото става по-трудно да се намерят заеми. Според нея част от проблемите могат да бъдат решени със законови промени включително в регулаторната рамка в това число и в ценообразуването.
Няма енергиен сектор в Европа, който да няма никакви проблеми, коментира вицепремиерът Бобева.
В България част от проблемите са свързани с неправилни управленски решения и с изкупуване на скъпа енергия. В условията на криза нито домакинствата, нито фирмите могат да си позволят да плащат скъпи сметки за ток, добави тя и съобщи, че oт две седмици има излязла препоръка на Европейската комисия там, където има фиксирани изкупни цени на електроенергията, да се предприемат мерки за предоговаряне на условията.
Транспортът е вторият по големина сектор с държавно присъствие, в който е необходимо преструктуриране на дружествата, оптимизиране на разходите и повишаване на приходите, каза Людмила Елкова. Български пощи и БДЖ са в тежко състояние, не е добро положението и във ВиК сектора. Основен проблем за ВиК дружествата е събираемостта на вземанията, средният й коефициент е 0,85 %, а за някои дружества и 0,80 % - тоест около 20 % от клиентите на тези дружества не си плащат, отчете заместник-финансовият министър.
С преобладаващо държавно участие са и повечето болници, общо 403 млн. лв. са техните задължения към края на септември, от тях 261 млн. лв. са краткосрочни задължения, съобщи Людмила Елкова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!