О позицията трябва да спре да обижда премиера и министрите и да заиграе конструктивна роля във властта. Нея я боли от напредъка на страната, отчетен в доклада на ЕК.
Това заяви в интервю за NOVA вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева.
Борисов за жените в живота му, за доклада на ЕК и Главчев
Рим срещна Борисов с фалшив химн, той получи отлична оценка
Захариева говори малко преди нейният колега от ГЕРБ Димитър Главчев да подаде оставка като председател на Народното събрание. Оттеглянето му беше поискано от БСП, след като преди дни Главчев изгони лидера й Корнелия Нинова от пленарната зала заради непремерени изказвания по адрес на премиера Бойко Борисов.
Впоследствие от опозицията заявиха, че няма да влязат в пленарна зала, докато Главчев не подаде оставка, което се случи днес след разговор между него и Борисов.
Захариева заяви, че Главчев си е „изпуснал нервите”, когато изгонил Нинова, но го разбира „чисто човешки”.
„Доста е обтегната обстановката в парламента. Усещам го в парламентарния контрол. Рядко има конструктивни дебати от опозицията”, смята външният министър.
„Използва се всеки един момент да се обижда министър-председателя, да се обиждат министри. Не е приятно. Със сигурност това не е конструктивен начин на контрол”, каза още Захариева.
Действията на опозицията показват, че там целят предстоящото европредседателство да не е позитивно, докато управляващите искат всички да работят заедно за него, изтъкна вицепремиерът.
Реакции на доклада на ЕК: Прокуратурата и ГЕРБ се хвалят, ВМРО: ЕС ни дискриминира
Експерт за България начело на ЕС: Корупция и лошо управление
„Може да ги боли, не им е приятно, но в последните 2 години докладите са добри”,
заяви Захариева за излезлия в сряда доклад на ЕК по механизма за наблюдение на България и Румъния.
За поредна година България не успява да изпълни напълно нито една от 17-те реформи, проследявани в него. От опозицията отчетоха това като провал.
Захариева обаче преповтори мнението на управляващите, че докладът е позитивен и е отчетен напредъка по изпълнението на мерките, включително по отношение на съдебната реформа. Планът за нея е приет през 2015 от българския парламент, а не от някой чиновник в Брюксел, допълни вицепремиерът, която в миналия кабинет на Борисов беше министър на правосъдието.
Тя зае поста на Христо Иванов, който напусна заради позицията, че парламентът е бламирал и опорочил съдебната реформа.
„Има корупционни дела, които се наблюдават (от ЕК) и по които има напредък. Въпроса е защо, когато има позитивни неща ние не ги виждаме. Случват се позитивни неща в България”, смята Захариева за доклада на ЕК, който според нея е „обективен и позитивен”.
Лекар: Сърбия оставя българите да измират бавно
Арестуваха трима български лекари в Босилеград заради безплатни прегледи
Каузата на българските лекари, които бяха задържани в Сърбия, е благородна, но те не са действали в рамките на закона.
Това смята външният ни министър за скандалния случай в Босилеград. Тя допълни, че не е получавала извинение от сръбските власти.
Български лекари, решили да осъществят безплатни прегледи за десетки желаещи в сръбския град, бяха държани 5 часа в полицейско управление. Според сръбските власти те не са имали право да преглеждат хора в български културно-информационен център в града.
Посещението не е минало по законите на Сърбия , но 5 часа лекарите да бъдат държани в полицейско управление при няколко обаждания от нашето консулство е прекалено, смята Захариева.
„Очаквам да се извинят на българските лекари, които са отишли да помагат на сръбската държава. В района няма лечебно заведение по-близо от 60 километра”, каза още първият ни дипломат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!